‘Dershaneler özel ders alamayan 15 milyon aile için adeta umut ışığı’

Siirt'te 14 değişik sendika ve derneğin ortak yayınladığı deklarasyonla, Türkiye'de dershanelerin arz ve talebe binaen ortaya çıktığı, ülke gerçeğini yansıtan müesseseler olduğu vurgulandı.

Siirt’te 14 değişik sendika ve derneğin ortak yayınladığı deklarasyonla, Türkiye’de dershanelerin arz ve talebe binaen ortaya çıktığı, ülke gerçeğini yansıtan müesseseler olduğu vurgulandı. Grup adına açıklama yapan Siirt İş Adamları Derneği (SİAD) Başkanı Faruk Pamukçu, bu müesseselerin özellikle okula gidemeyen, özel ders alamayan, orta ve dar gelirli 1,5 milyon aile için adeta ‘umut ışığı’ olduğunu söyledi.

Pamukçu, yaptığı açıklamada, gelişme hızı çok yüksek olan Japonya’da bile halen 49 bin, Güney Kore’de ise 37 bin dershanenin faaliyet gösterdiğini belirtti. Buna göre Japonya’da dershaneye gitme oranı yüzde 50 iken Türkiye’de ise yüzde 8 olduğuna işaret eden Pamukçu, “Dershaneleri kapatma düşüncesi eğitim özgürlüğüne aykırı olduğu gibi aynı zamanda teşebbüs hürriyeti ile de çelişmektedir. Halihazırda fiziki yapıları itibariyle ancak yüzde 5’i özel okula çevrilebilen dershanelerin kapatılması, eğitimde fırsat eşitliğine darbe vuracağı gibi bu iş merdiven altı dediğimiz, ehil olmayan insanların eline geçerek sağlıksız bir şekilde devam edecek olup, aynı zamanda devlet adına önemli ölçüde vergi kayıplarına yol açacaktır. Olayın önemli bir diğer boyutu da halihazırda rehberlik hizmeti veren dershanelerin, etüt merkezlerinin ve okuma salonlarının kapatılması, gençler arasında hızla artan sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının daha da artmasına yol açacaktır. Ayrıca, 100 binden fazla insana istihdam alanı yaratan dershanelerin kapatılması beraberinde büyük çapta sosyal problemler doğuracaktır. Unutulmamalıdır ki artık dünyada yönetim dönemi bitti.” dedi.

Toplum adına alınacak kararlar, halkın ihtiyaçları, talepleri, düşünceleri ve rızaları göz önünde bulundurularak hayata geçirildiğini ifade eden Pamukçu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu nedenle eğitim sistemimizin daha sağlıklı bir zemine oturması için devlet öncelikle şeffaf ve katılımcı bir metot takip etmelidir. Mutlaka velilerin, sektör temsilcilerinin, akademisyenlerin ve sivil toplum örgütlerinin görüş ve değerlendirmelerine önemli ölçüde yer vermesi gerekmektedir. Özellikle ilimizde ve bölgemizde tamamen gönüllülük esasına dayalı “0” ücretle hizmet veren ve adeta toplumun manevi zabıtalığını üstelenen okuma salonları ve etüt merkezlerinin kapatılması, bölge için adete bir yıkım olacaktır. Sadece Siirt ilimizde 4 bin 500 öğrenciye ücretsiz hizmet veren okuma salonları ve etüt merkezleri kapandığı takdirde adeta bölgenin eğitim çıtası düşecek, bu okuma salonları ve etüt merkezleri sayesinde fen liselerini kazanan yüzlerce fakir öğrenci bundan mahrum kalacak ve en önemlisi çeşitli şer odaklarının kucağına düşecektir. Devletimizin, bu unsurları göz önünde bulundurarak alınan bu kararları gözden geçireceğine inanıyoruz.”

Siirt İş Adamları Derneği (SİAD) binasında düzenlenen açıklamaya Siirt İli Öğretmenler Derneği, Türk Eğitim Sendikası Siirt Şubesi, Eğitim Bir Sendikası Siirt Şubesi, Siirt Teknik Elemanlar Derneği, Siirt Diyanet Mensupları Derneği, Siirt İşçi Çalışanlar Derneği, Kurtalan Öğretmenler Derneği, Siirt Eğitim Kültür Spor Bilim ve Dayanışma Derneği, Siirt Memurlar Derneği, Beyza Eğitim Kurumları Mezunları ve Mensupları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Siirt İşadamları Derneği, Siirt Vefa Fem Dershaneleri Mezunları ve Mensupları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Siirt Köylerini Kalkındırma Derneği ile Baykan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği temsilcileri katıldı.