‘Dershaneler Türkiye gerçeğidir’

Antalya Kumluca'da faaliyet gösteren Hedef, Çözüm, Sınav ve Körfez dersaneleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin kapatılmasıyla ilgili hazırladığı yasa taslağı ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

Antalya Kumluca’da faaliyet gösteren Hedef, Çözüm, Sınav ve Körfez dersaneleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılmasıyla ilgili hazırladığı yasa taslağı ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

Kumluca Dershane Birliği adına açıklama yapan Hedef Dershanesi Müdürü Kadri Soytürk, Türkiye’de dersaneler ”Türkiye gerçeğidir.” Zorlama, dışarıdan yönlendirme değil, ihtiyaçtan doğmuştur. Varlığını her geçen gün büyüyerek sürdüren, sürekli kendini güncelleyen dinamik bir yapıdır. Okul gibi mecburi değil, isteğe bağlıdır. Takviyeye ihtiyaç duyan gider istemeyen gitmez.” dedi.

Dünyada bir çok ülkede dershanelerin var olduğunu ve dershanelerin okullara alternatif değil, okullara yardımcı kuruluş olduğunu belirten Soytürk, şöyle konuştu: “Bugün dünyanın bir çok ülkesinde dershaneler var ve olmamaya devam edecek. Dershaneleri başarılı kılan, dershanelerin güvenilir, düzenli ve sistematik oluşu, müfredatı uygun olarak uygulamalarıdır. Dershanelerin kapatılması 40 yıldır her siyasi iktidar döneminde düşünülmüş, ancak kapatıldıktan sonra ne olacağı konusunda çözüm üretilemediği için askıya alınmıştır.”

Dershanelerin kapatılmasına karşı iktidarın içinden de tepkiler geldiğini ifade eden Soytürk, dershanelerin kapatılmasına ilişkin kamuoyunun tepkisini çeken konunun biran önce gündemden kaldırılmasını beklediklerini dile getirdi. Soytürk, dershanelerin kapatılması konusunda referandum yapılmasını talep ettiklerini, çıkacak sonuca herkesin saygı göstereceğini bildirdi. Körfez Dershanesi Müdür Zülküf Ortak ise “Dersaneleri kapatmak için söylenen gerekçeler maalesef gerçeği yansıtmıyor. En çok zikredilen sebeb herkes çocuğunu gönderemiyor deniliyor. Halbuki dersane ücretleri çok astronomik değil özel okullarınkinden çok daha az. Sigara parasına eğitim veriyoruz. Dershaneler Birliği olarak tüm sivil toplum kuruluşlarına derdimizi anlatacağız.”
dedi