‘Dershanelere ihtiyaç kalmadığında biz kendimiz kapatırız’

İstanbul Anadolu Yakası Dershaneler Birliği Platformu, dershaneleri kapatma çalışmalarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

İstanbul Anadolu Yakası Dershaneler Birliği Platformu, dershaneleri kapatma çalışmalarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Dershaneciler, “Eğitimdeki diğer problemler giderildikten sonra zaten dershanelere ihtiyaç kalmadığı zaman biz kendimiz otomatik olarak kapatırız, kimsenin kapatmasına gerek yok.” dedi.

Platform üyeleri, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili çalışmaların değerlendirildiği basın açıklamasında çözüm odaklı görüşler belirtildi.

Platform adına açıklama yapan Maltepe ve Pendik Birey Dershaneleri’nin Kurucusu Kerim Altundaş, dershanelerin hiçbir zaman öncelikli bir problem olmadığını söyledi. Dershanelerin problemlerin en küçüğü olduğunu belirten Altundaş, “Öncelikle diğer problemlerin giderilmesi onlar giderildikten sonra zaten dershanelere ihtiyaç kalmadığı zaman biz kendimiz otomatik olarak kapatırız. Kimsenin kapatmasına gerek yok. Zorla kimseyi dershaneye de getirmiyoruz. Diploma notu da diploma da vermiyoruz. O yüzden bu şekilde algılanmasından sektör temsilcileri olarak son derece rahatsızız.” dedi. Altundaş, dershanelerin öğrencilerin iyi bir lise, üniversite kazanma, aynı zamanda öğrencilerin sınavlarda yüksek puan alma, sınavlara iyi hazırlanma ihtiyacından kaynaklandığını ifade etti.

Dershanelerin eğitime destek sağlayan kurumlar olduğuna dikkat çeken Altundaş, “Yani bir neden değil, sonuçtur. Varlıklı aileler öğrencilerin ihtiyaçlarını özel okullarda veya özel dersle karşılayabilmektedirler. Dershanelere gelen öğrenciler ekonomik olarak genellikle orta halli veya düşük gelir grubu ailelerin çocuklarıdır. Dershaneler eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamaktadır. Hiçbir aile bireysel özgürlüğü olan ek destek eğitimini kaçak faaliyet yapan yerlerden daha pahalıya denetimsiz bir şekilde almak zorunda bırakılmamalıdır. Eğitim eksikliğinden kaynaklanan problemlerin çözümünde makul bir alternatif sunulmadan veliler ve öğrenciler mağdur edilmemelidir. Eğitim sistemindeki problemler giderilmeden, okullardaki sorunlar çözümlenmeden, sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılmadan dershanelerin kapatılması sorunları kangren haline getirecektir. Eğitime destek kurslarının olmadığı ve yasaklandığı hiçbir ülke yoktur.” şeklinde konuştu.

Dershanelerin kapatılmasının hukuka aykırı olduğuna dikkat çeken Altundaş, “Dört yönden de bu durum hukuka aykırıdır. Birincisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasal çerçevede eğitim ve öğrenme hakkını kısıtlama, ikincisi; çalışma ve sözleşme hürriyetini kısıtlama, üçüncüsü; kişi hakları sadedinde kişilerin maddi ve manevi hakkını geliştirme hakkını kısıtlamak. Dördüncüsü; mülkiyet hakkını ihlal etme anlamına gelir.” diye konuştu.

Dershanelerin mevcut haksızlığı ortadan kaldırdığına değinen Altundaş, şöyle devam etti: “Başarı düzeyini yükselten, istihdam alanı oluşturan, rehberlik hizmetlerinin verildiği, sosyal imkanların oluşturulduğu, öğrencilerin isteyerek geldiği fakir öğrencilerin de Türkiye derecesi yaptığı, sistemden kaynaklanan eğitim öğretim eksikliklerini tamamlayan kurumlardır.”

Kavram Dershaneleri Kurucusu Ali İhsan Argunşah da, “Bu defa bu öğrenciler açısından fırsat eşitsizliğini ortaya çıkaracak. Zaten oldukça yanlış bir mantık. Bizim dershanelerimize gelen öğrenciler genelde orta gelirli ve altındaki çocuklar. Birçok öğrenci de bizim burslu sınavlarımıza katılıp burslu olarak okumaktadırlar. Bu çocukların bir defa haklarını ellerinden almış oluyorlar. Bizler de dershanelerden eğitim alarak bu noktaya geldik.” dedi.

Final dergisi Maltepe Şubesi Müdürü Orhan Usta ise, dershanelerde çalışan kurum yöneticileri olarak ne yapacaklarını bilmediklerini söyledi. Usta, “Somut ve hızlı bir şekilde netice bekliyoruz. Veliler bize soru soruyor, önümüzdeki yıl çocuklarımızı gönderebilecek miyiz?, 2013-2014 dönemi 45 gün sonra sona erecek. Acaba dershaneler kapanacak mı? Çocuklarımıza ne yapacağız? Yapılan açıklamalar yüreklere su serpiyor ancak gerçek anlamda sonuca odaklı olmadığı için herkesin kafasında soru işareti var.” diye konuştu.

Fatih Dershanesi Tuzla Şube Müdürü Burhan Ergül de, yapılacak düzenlemenin en çok meslek ve imam hatip lisesi öğrencilerini etkileyeceğini söyledi. Ergül, “Çünkü program gereği meslek dersleri de gören bu öğrencilerimiz haftada 3 – 4 saat matematik görürken, diğer öğrencilerin gördüğü 7 – 8 saat matematikle baş etmeleri mümkün değildir. Şu anda dershaneler aradaki bu açığı kapatmak için fırsat sunarken yapılacak olan bu kapatma işlemi farklı mağduriyetlere, yani katsayıdan çok çok daha fazla mağduriyete yol açacaktır.” ifadelerini kullandı.