“Dershaneleri kapatmak hür teşebbüse müdahale olur”

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershane ve etüt merkezlerini kapatmak için hazırladığı kanun taslağına tepki gösteren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, serbest piyasa ekonomisinde dershaneleri kapatma girişimini hür teşebbüse müdahale olarak değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershane ve etüt merkezlerini kapatmak için hazırladığı kanun taslağına tepki gösteren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, serbest piyasa ekonomisinde dershaneleri kapatma girişimini hür teşebbüse müdahale olarak değerlendirdi.

Taslağın yasalaşması halinde ileri demokrasi yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye’nin 2023 vizyonunu gölgeleyeceğini söyleyen Karaküçük, “Türkiye, ileri demokrasiyi konuşurken bu uygulama bizim bu hedefimize gölge düşürür. Bu tip uygulamalar 3. dünya ülkelerinde yapılmaktadır. Bireylerin tercih hakkını ortadan kaldıracak olan bu uygulama üzerinde iyi düşünülmesi gerekiyor.” dedi.

Taslağın, AB’ye uyum sürecinde çıkartılan reformlara da ters düştüğünü belirten Karaküçük, “Uyum sürecinde hak ve özgürlüklerin korunması adına birçok badirelerden geçerek yasalar çıkartıldı. Bir yandan özgürlükçü bir yapı oluşturulurken, diğer yandan özgürlüklerin kısıtlanması pek anlaşılır bir durum değil. Üzerinde iyi düşünülmesi gerekiyor.” diye konuştu. Öğrencilerin okuldan arta kalan zamanlarda okuma salonlarında vakit geçirdiğini ifade eden Karaküçük, eğitim yuvalarında dersin yanı sıra milli ve manevi duyguların anlatıldığını hatırlattı.

Kahramanmaraş’ta 24 okuma salonu bulunduğunu aktaran Karaküçük, “Bu kuruluşlarda çocuklarımız ücretsiz eğitim görüyor. Bu tasarıyla kurumlar ortadan kaldırılırsa yeni yetişen neslimiz ortada bırakılacak. Ayrıca, bu eğitim yuvalarını gelir kaynağı olarak görmemek gerekiyor. Oralarda çocuklara eğitimin yanı sıra milli ve manevi duygular anlatılıyor. Kötü alışkanlıklardan uzak tutuluyor.” açıklamasında bulundu.

Atılacak yanlış bir adımın eğitim sistemini daha kötüye götüreceğini belirten Karaküçük, özellikle etüt merkezlerinde öğrencilere ücretsiz eğitim verildiğini kaydetti.