“Dershaneleri siyasete kurban etmeyin”

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan dershane temsilcilerini kabul eden Belediye Başkanı Behçet Saatcı, dershanelerin siyasete kurban edilmemesi gerektiğini söyledi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan dershane temsilcilerini kabul eden Belediye Başkanı Behçet Saatcı, dershanelerin siyasete kurban edilmemesi gerektiğini söyledi.

    Hükümetin dershanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenlemesi gündemde yerini korumaya devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen dershanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenleme, Muğla’nın Fethiye ilçesinden de tepki aldı. Fethiye’de bulunan dershane müdürleri bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi. Dershanelerin kapatılmasının bir görüş veya çevreyi ilgilendiren bir mesele olmadığında hemfikir olan Fethiye’de faaliyet gösteren Açı, Pi Analitik, Birey, Fem ve Ana Fen dershaneleri müdürleri sıkıntılarını Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yla paylaştı.

    Sorunlarını ve sıkıntılarını Başkan Saatcı’yla paylaşmak amacıyla geldiklerini söyleyen Fem Dershanesi Müdürü Alim Bitim, kendilerinin bu konuda en büyük destekçilerinin siyasetçiler olduğunu kaydetti. Bitim, dershanelerin kapanması meselesiyle alakalı ile başlayan ve daha sonra sadece dershaneyle kalmayarak ücretsiz çalışan etüt merkezleri, okuma salonlarının kapanmasıyla oluşabilecek sıkıntıları bütün Türkiye’nin bildiğini söyledi.
Bitim, “Dershanelerden istifade eden 2 milyon üzerinde öğrenci vardır. Okuma salonlarında da yaklaşık olarak 750 bin öğrencinin eğitimiyle alakalı mevzu bizler için oldukça önemlidir.” dedi.

    Kapatma olayının birkaç dershaneyi değil Türkiye’deki bütün dershaneleri ilgilendirdiğini kaydeden Açı Dershanesi Müdürü Hakan Kızılay da, “Tüm dershanelerin ortak sıkıntısı için bir araya geldik. Zaman bir olma zamanıdır. Bu konuda Fethiye Belediye Başkanı’nın desteğini almaya geldik. Başkanımızın konu hakkında düşüncelerini alacağız. Sorunlarımızı paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

    Kendisinin ‘Keşke dershane açılacak bir eğitim sistemimiz olmasa da, dershaneler ihtiyaç olmasın’ diyen birisi olduğunu kaydeden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Milli Eğitim’in aksaklarını dershanelerin düzelttiğini söyledi. 1975 yılında dershaneye giderek üniversite sınavını kazandığını hatırlatan Saatcı, “2002 yılında bu hükümet geldiğinde bin 700 dershane ve 4 bin 500 öğretmen varken 2010 yılı verilerine göre, 4 bin 500 dershane ve takriben 60 bin öğretmen var. Bu aslında bir ihtiyacı gösteriyor. Bu hükümet döneminde bu çok daha fazla artmış. Bir yerel yönetici olarak ben, okulların hangi şartlarda eğitim verdiğini birebir müşahede eden bir insanım. Saygıdeğer Fethiyeliler de çok iyi biliyorlar ki, ilçemizde el atmadığımız bir okul bile yoktur. Okulumuzun ama fiziksel eksiklikleri ama eğitim sırasındaki araç gereç eksiklerinin her anlamda gidermeye çalışan bir konumdayız. Bu yüzden Milli Eğitim’in içindeyiz. Burada bir defa eğitim siyasete kurban edilmemeli. Buradaki hesabın ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada bir cezalandırma sistemi devreye sokuluyor. Böyle olunca kurunun yanında yaşta yanıyor.” şeklinde konuştu.