‘Dershanelerin kapanması yeni travmalara sebep olacak’

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, dershanelerin kapatılmasıyla Türkiye'de yeni travmaların yaşanacağını söyledi.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, dershanelerin kapatılmasıyla Türkiye’de yeni travmaların yaşanacağını söyledi. AK Parti iktidarının 10 yılda eğitimi oyuncağa çevirdiğini iddia ederek, “Dershanelerle ilgili bir düzenleme yapılacaksa Milli Eğitim topyekûn revize edilmeli. Yeni yapılanmanın da herkesi ikna etmesi lazım.” dedi.

Milletvekili Erdoğan, yaptığı açıklamada hükümetin dershanelerin kapatılması ve üniversite öğrencilerinin kaldıkları evlerle ilgili son günlerde gündem değiştirici çalışma içine girdiğini belirtti. Dershanelerin kapatılmasının uzun zamandır tartışıldığını hatırlatarak, “Dershaneleri eleştirirken bir şeyi çok iyi değerlendirmek lazım. Şu anki eğitim sisteminin dershaneler, maalesef bir parçası haline gelmiştir, çünkü Milli Eğitim’in uyguladığı, özellikle AKP iktidarının uyguladığı yanlış politikalarla artık dershaneler, kendi üstlenmesi gereken fonksiyonun da ötesine geçmiş, alternatif eğitim merkezi haline gelmiştir. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili bir çalışma yapılacaksa bunun Milli Eğitim’de çok köklü, uzun vadeli bir reformla yapılması lazım. Anasınıfından itibaren öğrencilerin güvenilir bir şekilde yönlendirme ve eğitimine tâbi tutulması, Milli Eğitim’in öğretmen kalitesinin altyapısının da herkese eşit eğitim verilecek seviyeye gelmesi lazım. Ancak 15-20 senelik takvimle dershaneler kapatılabilir.” şeklinde konuştu.

Bugün, “Birilerine kızdım” diye dershaneleri kapatmanın mümkün olmadığını kaydeden Erdoğan, “Bu, Türkiye’de yeni travmalara sebep olur. Bu travmaların başında, bugün bu sektörde çalışan insanları ne yapacaksınız? Bunların kullandığı binalar ne olacak? Şu anda eşit olmayan bir eğitim devam ediyor. Ffırsat eşitliği konusunda hiç olmazsa insanlar, eğitimde bazı eksik kısımları dershanelere ödedikleri üç beş kuruşla telefi ediyorlar. Eğer siz dershaneleri kapatırsanız, o zaman herkesin özel öğretmen tutacak parası yok. Dershanenin aile için maliyeti 2-3 bin liraysa özel öğretmen tutulduğunda en az dört beş katına çıkar, bu da fakirin fukaranın ödeyebileceği bir şey değil. Tartışmanın zemini yanlış. Dershanelerle ilgili bir düzenleme yapılacaksa Milli Eğitim’in topyekûn revize edilmesi lazım, yeniden yapılandırılması lazım, yeni yapılanmanın da herkesi ikna etmesi lazım. 30 sene önce herkes evinin yanındaki okula çocuğunu gönderirken aklında bir soru işareti yoktu. Milli Eğitim’in bütün okulları üç aşağı beş yukarı eşitti ama bugün eşit olmaktan çıktı. Kimse artık kendi evinin önündeki okula göndermek istemiyor, hangi okulu daha iyi görüyorsa oraya göndermek için nüfus dairelerinin önünde sahte adres belirleyip sahte kira sözleşmeleriyle meşgul oluyor. Bunun sebebi, Milli Eğitim’in yaptığı yanlışlardır.” ifadelerini kullandı.

MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan, AK Parti iktidarının 10 yılda beş Milli Eğitim bakanı değiştirdiğini belirterek, “AKP, Milli Eğitim’i oyunca çevirdi. Yapboz tahtasına çevirdi. Milli eğitim ki gelecek nesillerimizi belirleyecek, hakikaten her şeyden daha çok önem vereceğimiz alan. Sadece bina yaparak, daha fazla kaynak ayırarak, tablet ihalesi yaparak düzeltemezsiniz. Milli Eğitim’de yetiştireceğiniz insanlara yön verecek, ufuk verecek, bu ülkenin bekasını sağlayacak nesiller yetiştirecek bir sistem kurmanız lazım. Maalesef AKP, milletten aldığı bu yetkiyi yanlış kullandı. Şimdi de başka kin ve nefretlerini, dershaneleri kapatarak ortaya çıkarmak istiyor. Dershaneleri ur olarak görmek, dershaneleri özel okula çevirmek ki özel okula çevirmek fiziki olarak mümkün değil. Buradan AKP iktidarına sormak lazım, bütün dershaneleri özel okula çevirdiğiniz zaman bu gerçekten özel okul mu olacak, yoksa özel okullar dershane statüsüne mi gelecek? Daha önce bütün okulları Anadolu lisesi yapacağım demişti, uygulanan müfredatta bütün Anadolu liseleri normal liseye döndü. İmam hatiplerin de normal liseye dönüşmesi yönünde kaygı duyuyorum. Dershanelerin özel okula dönüşmesi beni endişelendiriyor, çünkü gençliğimiz için, ülkemiz için yeni bir tehdit oluşturmaktadır. Şu an milli eğitim reformunu yapmadan dershanelerin kapatılması, Türkiye’de eğitim sistemine yapılacak en büyük haksızlıktır, adaletsizliktir ve sınava girecek öğrenciler açısından çok sakıncalıdır.” dedi.