‘Dershanelerin kapatılması eğitim özgürlüğünün kısıtlanmasıdır’

Yozgat'ın Yerköy ilçesinde faaliyet gösteren Yerköy Final Dergisi Dershanesi , Maltepe Dershanesi ve Yerköy Elit Başarı Dershanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan dersanelerin kapatılmasıyla ilgili taslağa basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde faaliyet gösteren Yerköy Final Dergisi Dershanesi , Maltepe Dershanesi ve Yerköy Elit Başarı Dershanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan dersanelerin kapatılmasıyla ilgili taslağa basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.

Dershaneler adına açıklama yapan Yerköy Final Dergisi Dershaneleri Müdürü Musa Ersoy, Türkiye’de eğitimin başarı seviyesinin yükseltilmesinde önemli rol oynayan dershanelerin kapatılmasının eğitim sistemini baltalayacağını söyledi.
Ersoy, “Birçok eğitimcinin şiddetle karşı çıktı dershanelerin kapatılması fikri en başta öğrenci ve velilerin sonra biz eğitimcilerin birtakım haklarının elinden alınması anlamına gelmektedir. Son zamanlarda ülke gündemine yerleşen dershanelerin kapatılması konusu öğrencilerimizin eğitim özgürliklerinin elinden alınmasının yanı sıra bu sektörde hizmet veren eğitimcilerinde bir takım haklarımızın alınması anlamına gelmektedir.” dedi.

“DERSHANELER YILLARDIR ÜNİVERSİTEYE ÖĞRENCİ KAZANDIRDI”

Dershaneler sayesinde yıllardır üniversitelere öğrenci kazandırıldığını vurgulayan Ersoy, “Yerköy’de hizmet veren dershaneler olarak yıllardır öğrencilerimizi hayal bile edemeyecekleri üniversitelere göndermenin gururunu yaşadık. Eğitimciler olarak olası bir kapatma kararından sonra yüksek ücretlerle yasa dışı yollardan ders almak ve aldırmak zorunda kalacak öğrenci ve velilerimiz adına endişeliyiz. Yalnız 200 saatlik özel ders ücreti karşılığında öğrencilerimize toplamda 600 saatin üzerinde ders veren kurumlarımızın yokluğu tüm ülkede velilerin eğitim yükünü katlayarak artıracaktır. Özellikle de Yerköy gibi maddi imkanların standartların altında kaldığı ilçedeki öğrencilerimizle büyük şehirlerdeki yüksek ücretli özel okullarda okuyan öğrenciler arasındaki uçurum derinleşecek, adaletli bir yarış imkanı ortadan kalkacaktır. Okullar arasında fakülte farklarını kapatan dershanelerin olmayışı, iyi üniversitelerin iş garantisi olan bölümlerine belli okulların mezunlarını almasıyla sonuçlanacak, ilçemiz gençlerin ise bu şansı elinden alınmış olacaktır.” diye konuştu.