‘Dershanelerin kapatılması fırsat eşitliğini bozar’

Çorum'da faaliyet gösteren Anadolu İnsan Hakları Derneği, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasa taslağına yönelik açıklama yaptı.

Çorum’da faaliyet gösteren Anadolu İnsan Hakları Derneği, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasa taslağına yönelik açıklama yaptı. Dernek başkanı Zübeyde Şenöz, dershanelerin kapatılmasının fırsat eşitliğini bozacak bir insan hakları ihlali olduğunu belirtti.

Ezici çoğunlukla başa gelen iktidarın dershaneleri kapatma konusundaki kararlılığına bir türlü anlam veremediğini belirten Şenöz,” Dershanelerin kapatılması orta kesimin çocuklarının önünü kesmekten başka bir şey değildir. Dershanelerin kapatılması toplumun kaymak tabakasına yarayacağı gibi Anadolu insanlarının mevki kazanması anlamında önünü kesecektir. Toplumda 10-15 yıl içerisinde Hindistan vari bir tabakalaşma, kast sistemi oluşacaktır. Zenginin çocuğu okuyacaktır. Özel okula gidecektir, fakirin çocuğu olduğu yerde sayacaktır. Devletin baskıcı bir zihniyetle ben istediğim anda istediğimi yaparım düşüncesi demokratik yollarla iktidara gelen bir iktidara uygun düşen bir tavır değildir. ”dedi.

‘Eğitimdeki sorunlar çözülmeden dershanelerin kapatılmasını doğru bulmadıklarını belirten Zübeyde Şenöz, Başbakan Erdoğan ve ekibinin bu düşünceden bir an önce vazgeçmesi gerektiğini kaydetti. Bir taraftan liberal ekonomi savunulurken diğer yandan ticari faaliyet gösteren dershanelerin kapatılmasını anlamadıklarını ifade eden Şenöz ”Biz dernek olarak toplumsal bir sorumluluğu yerine getiren dershanelerin, etüt merkezlerinin, okuma salonlarının, kursların kapatılmasına karşı çıkıyoruz. Devletin görevlilerinin dahi gidemediği Güneydoğu Anadolu bölgesinde dershane, okuma salonu açarak gençlerin dağa çıkmasına PKK’ya katılmasına engel olan camiaya ait dershanelerinden, Mehmetçik Dershanelerinden neden rahatsız olunuyor bir türlü anlamadık. Ak Parti içinde bulunan milletvekillerinin dershanelerin kapatılmasına tepki göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü o dershanelere giderek üniversite kazanan ve milletvekili olan kişiler bulunmaktadır. Dershanelerin bir oldu bitti ile kapatılmasının kabul edilemez bir durum olduğunu düşünüyoruz. Başbakan Erdoğan’ın birden bire toplumda ciddi bir tartışma konusu olan bu uygulamayı rafa kaldırmasını ve çocuğunu dershaneye gönderen velilere ekonomik destekte bulunması gerekmektedir. ”diye konuştu.