‘Dershanelerin kapatılması ülke ekonomisine büyük zarar verir’

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) 2. Meslek Gurubu olan eğitim, kültür, bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren üyeler de dershanelerin kapatılmasına yönelik kanun taslağına tepki gösterdi.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) 2. Meslek Gurubu olan eğitim, kültür, bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren üyeler de dershanelerin kapatılmasına yönelik kanun taslağına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili meslek grubu toplantısının ardından bir açıklama yapan ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, dershanelerin kapatılmasının uygun olmadığını belirterek, ilgili kanun taslağının tekrar değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Meslek gruplarıyla yapılan komite toplantılarındaki genel görüşün Türk eğitim sisteminin altyapısının böyle bir düzenlemeye hazır olmadığını belirten Başdeğirmen, şunları söyledi: “Söz konusu düzenlemenin Isparta’daki eğitim sektörünü ve nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi olumsuz yönde etkiler. Eğitim konusu çok hassas bir konu. Ülkenin geleceği ile ilgili bir meseleyi daha uzlaşmacı diyalogla çözümlenmesi gerekiyor. Mevcut yöntem sıkıntıları çözmeyecek. Eğitimde fırsat eşitliğinin öncelikle sağlanması gerekiyor. Dershaneler eğitimde ve öğretimde takviye hizmeti veren okul dışı çalışma, araştırma ve etüt hizmetleri veren kurumlardır. Dershaneleri kapatmak hem memleketimize hem de ekonomimiz için çok ciddi zararlar verir. Öncelikle eğitim sistemine dershanelere gerek kalmayacak düzenlemelerin getirilmesi gerekiyor. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanırsa o zaman dershaneler bir bir kendiliğinden kapanır.”

Bugün ülke genelinde 4 bin 100 dershane ve bu dershanelerde çalışan 100 bin öğretmen ile 25 bin personelin çalıştığını ifade eden Başdeğirmen, Isparta’da ise 27 dershanede 450 öğretmen istihdamı ile 7 bin öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti. Şehrin ekonomisine yıllık 30 milyon TL katkı sağlandığını vurgulayan Başdeğirmen, Bu işin bir diğer boyutu da yan sektörleriyle beraber ülke genelinde 4 milyar dolarlık ekonomisi ve istihdam desteğidir.” dedi.

Dershanelerin nitelikle insan kaynağı açısından da çok önemli kuruluşlar olduğuna dikkat çeken ITSO Başkanı Başdeğirmen, şöyle devam etti: “Eğitimde başarılı olamayan toplumlar, gerek terör sorunu, gerekse ekonomik ve diğer sorunları aşma ve toplumsal sorunlar yumağı ile boğuşur duruma gelir. Eğitim altyapısını tamamlamadan hazır hale getirmeden dershaneler kapatılırsa Türkiye’yi sırtlayan iş dünyasının bu karardan olumsuz etkileneceğini düşünüyoruz. Bu kararın, iş dünyası olarak nitelikli insan kaynağı ihtiyacımızın çözümüne de bir katkısı olmaz.”

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya başkanlığında yapılan toplantıda, Meclis Üyeleri Muhammed Şirin ve Fatih Tola ile komite üyeleri hazır bulundu.