‘Dershanelerin kapatılmasının kabul edilebilir tarafı yok’

DP Muğla İl Başkanı Zekai Alper, dershane ve özel etüt merkezlerinin kapatılmasının, terör örgütü PKK'ya hizmet edeceğini ileri sürdü.

DP Muğla İl Başkanı Zekai Alper, dershane ve özel etüt merkezlerinin kapatılmasının, terör örgütü PKK’ya hizmet edeceğini ileri sürdü. Dershane konusunun Türkiye’nin önüne büyük bir problem gibi koyulmasını yadırgadıklarını, bunların kapatılmasının hiçbir kabul edilebilir tarafı olmadığını söyledi. Alper, yaptığı açıklamada, “Her ne tarafından bakarsak bakalım, genel bir çerçevede ister prensip, ister esastan, ister usul, ister fonksiyonel olarak değerlendirme yaptığımızda, neye ve kime hizmet ediyor diye baktığımızda hiçbir kabul edilebilir tarafı yok. Sayın Başbakan’ın sözlerini meşrulaştırmak vazifesiyle kendini vazifeli görmüş, hür iradelerini ve düşüncelerini yansıtmak noktasında kifayetsizlik ortaya koyan bütün insanların dışında herkes bu meseleye tepkisini ifade ediyor.” dedi.

DP olarak tavırlarının Türkiye’nin her meselesinde, milletin içinde olduğu her meselede milletin hizasında durmak olduğunu belirten İl Başkanı Alper, “Bu meselede de temel bakış açımız, bu tür bir siyasal hedefleme yaparak meseleyi geniş parantezde değerlendirdiğimizde dershaneleri kapatma olayının, esasını aşan bir şekilde bambaşka bir şeye dönüştüğünü görüyoruz. Sadece bu mesele üzerinde değil, Türkiye’nin can alıcı meselelerine, kısa orta ve uzun vadeli meselelerine baktığımızda da bambaşka endişelerin bizde uyandığını ifade etmem gerekir.” şeklinde konuştu. Meclis’te CHP ve MHP’nin verdiği araştırma önergesinin, iktidar ve BDP tarafından reddedilmesinin anlamlı bir bütüne tekabül ettiğini öne süren Alper, “Türkiye’de son zamanlarda birtakım siyasi kararlar, demokratikleşme paketleri ve son olarak da dershanelerin kapatılması üzerinden yürütülüyor. Mesele, çok nazik bir meseledir. Her cephesinden iyi değerlendirilmelidir. İktidar partisinin, kendi özelindeki birtakım öncelikleriyle beraber bir mücadeleyi siyasi hedef hale getirerek, neredeyse 4 bine yakın kurumun oluştuğu ve 800 binin üzerinde öğrencinin buralarda hizmet aldığı yapı, aileleriyle ve eğitim veren şirketlerle beraber topyekûn bambaşka bir ekonomiye dönüşmüşken sosyal ve siyasal anlamdaki sonuçlarını da yadsıyamayız.” dedi. Cehaleti önlemenin yolunun eğitimden geçtiğini vurgulayan DP İl Başkanı Alper, “Bu açığı kapatabilmek yolu varken bugün siyasi tavır geliştirerek meseleyi siyasi bir mülahazayla değerlendirdiğimizde, bu açığı başka kapatabileceğimiz mekanizmaları zaten Türkiye üretememiştir. Eğitimde de istikrarlı bir politika uygulanmamıştır. Terörle mücadele eklemlendiğinde de uygulanmamıştır. Endişemiz odur ki bu açığın daha da kemikleşeceği, daha da katmerleşeceğidir.” diye konuştu.