‘Derslik ihtiyacı hareketli nüfustan dolayı karşılanamıyor’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türkiye'nin derslik ihtiyacının hareketli nüfustan dolayı karşılanamadığını söyledi.

Bir dizi incelemelerde bulunmak ve okul açılışına katılmak için Mersin’e gelen Bakan Çelik, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti. Bakan Çelik, Türkiye gibi dinamik hareketli ve genç bir nüfusu olan ülkede derslik ihtiyacının devam edeceğine dikkat çekti.

Derslik açığının özellikle metropol illerde yaşandığını belirten Çelik, “2005 yılında İstanbul’da 160 okul yaptık. Ben ihtiyacın bittiğini sanıyordum. Fakat halen açık var. Çünkü İstanbul’a bir yılda 100 bin kişi taşınıyor. Bunun 35-40 bininin öğrenci olduğunu düşünürsek yine açık var. Bu sene ihtiyacı karşılıyorsunuz gelen yılda yine açık çıkıyor. Türkiye dinamik bir ülke. Adıyaman’da bir sınıfa 16 kişi, Karadeniz’de 10 kişi düşüyor. Göçten dolayı buralarda derslik açığı yok.” dedi.

Derslik açığını kapatmak için taşınabilir okul modelini geliştirdiklerini ifade eden Bakan, çelikten yapılan okulların 20 defa sökülse bile deforme olmadığını belirtti.

Bu yıl 170 sökülebilir okul ihalesini yaptıklarını belirten Bakan Hüseyin Çelik, “Bu okulları yaptığımız beldelerde göçten dolayı boşalırsa oradan söküp ihtiyaç olan yerde tekrar kuracağız.” diye konuştu.

Sadece genel bütçe imkanları ile okul yapmadıklarını anlatan Çelik, Avrupa Birliği’nden (AB) aldıkları 100 trilyonluk kredi ile de okul yapacaklarını, bunun yanında yaptıkları yasal düzenleme ile daha önce okul yapamayan belediyelerinde artık okul yapabileceğini kaydetti. Mersin’in eğitim açısından sorunlu illerin başında geldiğini vurgulayan Çelik, “Oluşturduğumuz bir heyet Mersin’de 3 gündür incelemelerde bulunuyor. Mersin’in eğitim açısından fotoğrafını çekiyorlar. Mersin fazla göç aldığı için sorunları olan bir il. Bunun yanında merkezde okul yapılacak arsa bulamıyoruz. Geçen yıl okul yapımı için gönderdiğimiz paralar okul yapılamadığı için bu yıla aktarıldı.” şeklinde konuştu.