Derviş Ferho Belçika Dışişlerini ikna edemedi

Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Brüksel'de bulunan Kürt Enstitüsü başkanı Derviş Ferho'nun anne ve babasının öldürülmesi olayında Türkiye Devletinin parmağı olmadığını belirtti.

Bakan De Gucht, Belçika’nın Ankara Büyükelçisinin olayla ilgili hazırladığı raporda şu ifadelere yer verdiğini söyledi : ”Cinayetin devlete bağlı özel birimler tarafından işlenmiş olduğunu gösteren deliller mevcut değil. Derviş Ferho’nun iddia ettiği gibi anne ve babasının öldürülmesi olayının arkasında Türk devletinin olduğuna inanmak için yeterli kanıt bulunmuyor.”

28 yıldır Belçika’da siyasi mülteci olarak bulunan Derviş Ferho ve Belçika’daki Roj tv stüdyolarında çalışan kardeşi Medeni Ferho, “anne ve babalarının iki hafta önce köy korucularının da yardımıyla Türk emniyet güçleri tarafından hunharca katlediklerini” öne sürmüştü. Cinayetin işleniş sebebi olarak kendilerinin Belçika’da ‘Kürt haklarını’ müdafa etmelerini iddia eden Derviş Ferho, Belçika’da iki bakanı karşı karşıya getirmişti. Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay’a mektup göndererek Derviş Ferho’nun Türkiye’deki anne ve babasının öldürülmesinin “hesabını soran” Flaman Bölgesi Dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Geert Bourgeois’e en büyük tepki Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht’den geldi. De Gucht, Ferho’ya ‘sahip çıkan’ Flaman Bakana sert çıkmış ve yetki sınırını aştığını ifade etmişti.

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi’nin gönderdiği raporda ayrıca Türkiye’de son yıllarda insan hakları konusunda ciddi adımların atıldığına dikkat çekildiği ifade edildi. Rapora göre, Türkiye bazı şeyleri değiştirmek için kararlı. Bunun en büyük örneği ise Şemdinli olayları nedeni ile Org. Yaşar Büyükanıt hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olması. Dışişleri Bakanı De Gucht, Ankara’da görev yapan büyükelçilik görevlisinin cinayetin işlendiği Mardin’e giderek araştırma yaptığını ve oradaki sivil toplum örgütleri ile görüştüğünü söyledi. Avrupa Komisyon temsilcileri ve çeşitli insan hakları örgütleri ile de görüşen Belçikalı yetkili, bölgeye ziyareti dönüşe hazırladığı raporda cinayetin ardında iddia edildiği gibi devlet birimlerinin olduğunu gösterir herhangi bir delile ulaşamadığını kaydetti.