Deterjanlardaki kimyasallara dikkat

ANKARA - Evlerde kullanilan sampuanlardan, bulasik deterjanlarina hatti dis macunlarina kadar pek çok temizlik ürünü tasidigi kimyasallar nedeniyle tehlike saçiyor.

Lösemili Çocuklar Dergisi’nde; LÖSEV Uluslararasi Iliskiler Departmani’nin deterjanlarda kullanilan kimyasal maddeler konusundaki uyarilarina yer verildi. Söz konusu yaziya göre; zehirlenmelerde en büyük rol oynayan temizlik malzemesini bulasik deterjanlari olusturuyor. Hemen hemen bütün deterjanlar, merkezi sinir sistemi depresani olan neft adli kimyasali içeriyor. Yüksek teknoloji ürünü temizlik malzemeleri akciger zehiri olan diethanolasmine ve yine toksik bir madde olan chlorophenylphenol’ü kapsiyor. Neredeyse bütün bulasik deterjanlarinda ise chlorine adli kimyasala bir madde bulunuyor. Bulasik yikarken bu kimyasallar havayla birlikte teneffüs ediliyor. Deterjanlar hava kirliliginden üç kat daha fazla kanser yapma oranina sahip bulunuyor. Bu sebeple ev hanimlarinda kanser görülme orani is kadinlarina oranla yüzde 55 daha fazla oluyor. Çocuklar ise, yetiskinlerden üç kat daha fazla solunum oranina sahip olduklarindan bu tehlikeden daha fazla etkileniyor. Formaldehyde ise dis macunundan çamasir deterjanlarina kadar evlerde hemen hemen herseyde mevcut bulunuyor. Söz konusu madde, dogumlari olumsuz yönde etkiliyor ve genetik bozukluklarina neden oluyor.

SLS ve SLES; araba temizleme sabunlari ve kat temizlik ürünlerinde aritici olarak kullanilmalarina ragmen kozmetik ürünlerinde, dis macunlarinda, saç sekillendiricilerinde ve sampuanlarin ve köpüklü ürünlerin yüzde 90’inda da bulunuyor. Yapilan testlerde, SLS’ye maruz birakilmis hayvanlarin gözlerinde problemlere, depresyona, nefes almalarinda problemlere, ishale, cilt bozukluklarinda ve ölümlere rastlaniyor.

LÖSEV, söz konusu kimyasallara karsi alinmasi gereken tedbirleri ise söyle belirtiyor: “Yapabileceginiz en iyi sey, bir ürünü almadan önce içerigine dikkat etmek ve gerektiginden daha fazla kullanmamaktir. Temizlik maddelerinin atiklarinda sularda ve dogada ciddi kirlenmelere ve kimyasal madde birikimine yol açitigini unutmayalim”