Dev bir hayalet şehri!

23. Dünya Yaz Üniversite Oyunları (Unıversıade 2005 izmir), 11-21 Ağustos 2005 tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirildi.

Oyunlar bitti, sporcular ülkelerine döndü. Konutların satışı, inşaat çalışmalarına başlanmadan gerçekleştirildi.

Oyunlar Köyü’den konut satın alan vatandaşlar aradan uzun süre geçmesine rağmen hâlâ tapularını alamadı. Sporcu ve görevlilerin gitmesiyle boşalan Oyunlar Köyü’ndeki konutların tamamı boşaltma ve tamiret çalışmaları sebebiyle şu anda boş bekliyor. Konut sahipleri tapularını alacakları günü iple çekiyor.

Şehir merkezine 12.4 kilometre, Adnan Menderes Havaalanı’na 13.1 kilometre uzaklıkta olan Oyunlar Köyü, 350 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Köyün altyapı işleri ve konaklama tesislerinin inşaatına 2003 yılının Ocak ayında, köy merkezinin inşaatına ise 2003 yılının Haziran ayında başlandı.

Köydeki konutlar 38 trilyon 232 milyar liraya maloldu. Yol, istinat duvarı, içme suyu, kanalizasyon ve çevre düzenleme çalışmaları belediye, yeraltı elektrik sistemi TEDAŞ, telefon sistemleri ise Telekom tarafından yapıldı. Sözleşmeye göre yüklenici firma 31 Ocak 2005’de konutları teslim edecekti. Ancak geçikme oldu, köyün inşası oyunlara kısa bir süre kala tamamlandı. Sözleşmeye göre oyunların ardından gerekli düzenlemeler yapılarak 31 Ekim 2005 tarihinde konutlar hak sahiplerine teslim edilecekti. Ama bunda da geçikme yaşandı. Tapular, aradan 3 aydan fazla zaman geçmesine rağmen hala dağıtılmadı.

Veli Köprülüler, Oyunar Köyü’nde A tipi konut alanlardan. Sözleşmeye göre tapuların verilmesinin çok geçiktiğini belirten Köprülüler, “Tapularımızı Ekim ayı sonunda verilecekti. Biz de tapumuzu alıp bu kış yeni aldığımız evde oturacaktık. Ama tapumuzu alamadığımız için malesef bu hayalimiz gerçekleşmedi. Bize, eşyaların boşaltılması ve hasar tespit çalışmalarının uzun sürmesinden dolayı geçikme olduğunu söylediler. Madem böyle bir gecikme yaşanacaktı bunu baştan söymeleri gerekirdi. Gecikmeden dolayı çok sayıda insan mağdur durumda kaldı. Bu sorunun bir an önce çözülüp tapularımızın verilmesini bekliyoruz.” dedi.

Başarı ile gerçekleştirilen bu organizasyonun yapımında ve daha sonra öngörülmeyen bazı aksiliklerin yaşandığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Oyunların bitiminden sonra eşyaların boşaltılması ve kullanımdan doğan hasarların tespit edilerek konutların bize geri teslim edilmesi Aralık 2005 tarihine kadar uzadı. Bütün bu beklenmeyen, öngörülmeyen ve istenmeyen hallerin tamamı kusurumuz dışında gelişmiştir.” diye konuştu.

Fiziki imalat açısında yüzde 90’ı tamamlanmış haldeki konutların, Hazırlık ve Denetleme Kurulu tarafından teslim alındıktan sonra ikinci etap çalışmalarının yapılması için yüklenici firmaya teslim edildiğini aktaran Başkan Kocaoğlu, “Konutları hazır hale getirilmek için çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor.

Konut sahipleri Oyunlar Köyü’ne gelerek teslim alacakları konutların nihai şekline ilişkin bilgi alabilirler. Evlerih bir an önce teslim edilmesi için bütün çalışmalarda titizlik gösteriyoruz. Kısa bir süre içerisinde hak sahiplerine tapularını teslim edeceğiz.” dedi.

KONUT TİPİ METREKARESİ ADETİ FİYATI

A Tipi 210 metrekare 192 adet 90 bin 360 YTL

B Tipi 187 metrekare 192 adet 76 bin 53 YTL

C Tipi 171 metrekare 158 adet 69 bin 749 YTL

D Tipi 103 metrekare 200 adet 36 bin 454 YTL

E Tipi 153 metrekare 30 adet 62 bin 88 YTL

F Tipi 100 metrekare 162 adet 31 bin 836 YTL