DEV-GENÇ’li gruptan ABD ve AKP karşıtı eylem

Dev-Genç'e bağlı bir grup, ABD Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Basın açıklaması yapan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Elçilik önünde basın açıklaması yapmak isteyen grup, emniyet kuvvetlerince Kennedy Caddesi’ndeki Çağdaş Sanatlar Merkezi önünde durduruldu.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, eylemin, Irak Savaşı’nın 3.yılında, AKP’nin hükümet tezkeresine karşı yapılan 1 Mart mitinginin yıldönümü nedeniyle, işsizliğe, savaşa, paralı eğitime, emperyalizme karşı yapıldığı belirtildi. AKP’nin iç ve dış politikalarının da katı bir dille tenkid edildiği basın açıklamasında, “Türkiye Büyük Ortadoğu Projesi içinde sadece emperyalizmin piyonu olarak yer almıyor, aynı zamanda yer altı-yer üstü kaynakları ve ucuz işgücü potansiyeli ile bu sömürgeci politikaların uygulama sahalarından biri oluyor” ifadeleri yer aldı.

Kennedy Caddesi’nde bir müddet sloganlar atıp marşlar söyleyen grup, Tunus Caddesi’nden Kızılay’a doğru yürüdü. Grup, “İşsizliğe, paralı eğitime, savaşa, emperyalizme gençlik teslim olmayacak” yazılı büyük pankart açarken “Akıntıya karşı yürüyoruz”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo’yu unutmayın”, “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol”, “Tek yol devrim” gibi sloganlar attı. Grup içinde, başında HTUS- Dev-Genç yazılı kırmızı bir bandaj taşıyan ve üstünde İngilizce yazılı pankart taşıyan gösterici dikkat çekti.

Emniyet çemberi içinde müsaade edilen eylem olaysız bir şekilde sona erdi.