Dev-Sol davasında tahliye yok

Yargıtay'ın bozduğu Dev-Sol davasında tahliye yok.

Aralarında Emekli Orgeneral Adnan Ersöz, Emekli Oramiral Kemal Kayacan ve kapatılan İstanbul DGM Cumhuriyet eski Başsavcısı Yaşar Günaydın’ın bulunduğu birçok kişinin öldürülmesi ve çeşitli suçlarla ilgili 51 eylemden sorumlu oldukları iddia edilen 16 sanıklı 14 yıllık dava, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden ele alındı. Yargıtay’ın yerel mahkemenin verdiği kararı usulden bozmasının ardından hakim karşısına çıkan 15 yıldır tutuklu Nursel Demirdöğücü ile 14 yıldır tutuklu olan Galip Aygül’ün tahliye talebleri ise reddedildi.
Beşiktaş’taki İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Nursel Demirdöğücü ve Galip Aygül ile tutuksuz sanıklar Hüseyin Atıcı ve Mesude Pehlivan katıldı. Duruşmada mahkeme heyetinden söz alan 14 yıldır tutuklu sanık Galip Aygül, söz konusu suçlardan dolayı yargılanan diğer sanıkların tahliye edildiğini ve uzun süren tutukluluk hali yüzünden kendisinin ve ailesinin mağdur olduğunu belirterek, tahliyesin talep etti.

Diğer tutuklu sanık Nursel Demirdöğücü ise dava nedeniyle bir haftadır biryerlere gönderildiğini öne sürdü. F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla ölüm orucunda olduğunu dile getiren Demirdöğücü, “5 yıldır tutuklu bulunmam Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırıdır. Bu nedenle tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu.

Kararını açıklayan mahkeme sanıkların tahliye talebini reddederek, mütalaanın hazırlanması için duruşmayı erteledi.

Galip Aygül ve Nursel Demirdöğücü’nün de aralarında bulunduğu 16 sanık, 13 Ekim 1991’de emekli Orgeneral Adnan Ersöz, 29 Temmuz 1992’de emekli Oramiral Kemal Kayacan, 6 Şubat 1992’de İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcısı Yaşar Günaydın, koruma polisi Şaban Ceylan ve makam şoförü Halit Balta, 19 Ağustos 1991’de İngiliz uyruklu Andrew Blake, Kasım 1990’da Bayrampaşa Cezaevi Savcısı Niyazi Fikret Aygün’ün öldürülmesi ve 24 Mart 1992’de MİT’e ait servis aracının taranması olaylarının da aralarında bulunduğu, öldürme, yaralama, bombalama, soygun, silahlı saldırı ve korsan gösterinin de aralarında bulunduğu 1989 ile 1992 yılları arasında 51 eylemden sorumlu tutulmuştu.

Yakalaşık 14 yıl süren dava sonrasında terör örgütü mensubu olduğui iddia edilen Nursel Demirdöğücü ve Galip Aygül’ün “anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmıştı.