Devlet 16 ili yarıştırdı Burdur birinciliği kaptı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ilk kez 16 pilot ilde başlattığı Köy Bazlı Yatırımcı Katılım Programı'nın birinci etabı sonuçlandı.

Yapılan inceleme sonunda Burdur yüzde 14’lük pay ile birinci sıraya yerleşti. Sadece bu program sayesinde Burdur’a önemli bir gelir sağladıklarını söyleyen AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Yaşadığımız şehri ekonomik açıdan yükseltmek için gereken her yere başvuracağız” dedi.

Köyleri AB standartlarına yükseltmek ve çiftçilerin bilincini arttırmak için 2005 yılı sonunda yeni bir proje hazırlandı. Köy Bazlı Yatırımcı Katılım Projesi ilk etapta tarım ve hayvancılıkla uğraşan 16 ilde başlatıldı. Başarı elde edilmesi halinde tüm ülke geneline yayılacak olan programa katılan pilot illerden proje hazırlamaları istendi. Özellikle köylerin alt yapısını güçlendirmek ve tarımla sanayi birleşimini sağlamak için başlatılan bu program için 30 milyon dolarlık bütçe ayarlandı. Dünya Bankası destekli bu programa katılan illere kitapçıklar dağıtılarak, hangi alanlarda nasıl proje hazırlanacağı seminerlerle anlatıldı. Yaklaşık 45 milyon YTL’lik pastadan hazırlanan ve kabul edilen proje miktarı kadar dilim alınacağı önemle vurgulandı. Burdur iyi bir organizasyon yaparak en fazla proje hazırlayan il oldu. 77’si kamusal alt yapı, 14’ü ise özel sektör olmak üzere toplam 91 proje hazırlandı ve bunların bedelleri 17 milyon YTL şeklinde açıklandı. Bu rakam itibari ile de Burdur 16 il arasında birinci oldu. Bakanlık 16 ilden gelen projeleri tek tek inceleyerek, bazılarını kabul etti, bazılarını ise eledi.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, şimdilik 10 milyon dolarlık kısma ödenek verileceği ve bu parayı kimlerin alacağının belirlendiğini açıkladı. Yapılan elemelerin sonunda Burdur’un yaklaşık 3 milyon YTL’lik projesinin kabul edildiğini söyleyen Özçelik, daha 20 milyon dolarlık ödenekten de büyük oranda pay alınacağını belirtti. Burdur Köy Koop’un hazırladığı 19 merkez köye süt soğutma tankı alımı kabul edilen projelerin başında geliyor. Yeni alınacak soğutma ve toplama tankları sayesinde sütteki bakteri oranı AB normlarını yakalayacak. Yine Gölhisar ilçesi ile Çendik ve İğdeli köylerinin de tüp toplama projeleri kabul edildi. Ayrıca Burdur’un meşhur ceviz ezmesi tatlısının daha da yaygınlaştırılması için hazırlanan entegre tesisleri projesi de hayat buldu.

Kamusal yatırımlarda ise 5 köye içme suyu, 3 köye tarımsal sulama, 2 köye yol ve bir köye kanalizasyon yapımı projeleri onay gördü. Program kapsamındaki 16 il arasında en çok proje üreten ilin Burdur olduğunu söyleyen Bayram Özçelik, “Ankara proje merkezi, 30 milyon dolarlık kaynağın ancak üçte birini dağıttı. Biz il olarak yüzde 14’lük payı aldık. Mart ayında projelerin yeniden değerlendirilecek. Bu konuda yürütülen çalışmalarımız sürecek” dedi.