Devlet 2 bankaya el koydu

Tayvan Merkezî Mevduat Sigortası (CDIC) iki özel bankaya el koydu.

CDIC, Cuma akşamı Bank of Hualian’e el konulması kararı aldı. Bankanın borçlarının mal varlığından daha fazla olması nedeniyle alınan karar finans çevrelerinde büyük bir etki yapmadı. Chinese Bank ise halkın panik halinde parasını çekmeye başlamasıyla likidite krizine girdi. CDIC Cumartesi günü Chinese Bank’a el konulduğunu açıkladı. Banka bugün yeniden faaliyete geçti.

Chinese Bank’ın sahibi olan Rebar Group’a ait iki şirketin daha önce Taipei Savclığı’na borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurduğu öğrenildiği. Finans Üst Kurulu (FSC) Perşembe günü China Rebar ve Chia Hsin Food and Synthetic Fiber şirketlerinin faaliyetlerini durdurdu. Grubun zor durumda olduğunun anlaşılmasının ardından Cuma günü mevduat sahipleri bankadan paralarını çekmeye başladılar. Aynı gün bankadan 15 milyar NT (663 milyon YTL) civarında para çekilmesiyle likidite krizi baş gösterdi. CDIC, Cumartesi günü bankaya el konulduğunu açıkladı. Tayvan’da halkın panik halinde topluca bir bankadan para çekmesi olayı en son 1927’de yaşanmıştı.

Başbakan Su, olayla ilgili açıklamasında halkın paralarının kuruşu kuruşuna ödeneceğini söyledi. Su ayrıca olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, sorumluların cezalandırılacağını açıkladı. Rebar Group’un sahibi Wang Ailesi’nden 6 kişinin yurt dışına çıkması yasaklandı. Grubun sahibi Wang Yutseng ve eşi ise zaten yurt dışında bulunuyor. En son 30 Ekim’de Hong Kong’da görülen Wang ve eşinin Çin’de oldukları sanılıyor.

FSC, Chinese Bank’a 100 milyar NT (4,4 milyar YTL) para gönderildiğini açıkladı. FSC yetkilileri ellerinde ihtiyaç duyulandan daha fazla para olduğunu, herkesin parasının ödeneceğini belirttiler.

Gelişmelerin ardından Tayvan finans sektöründe küçük ve orta ölçekli bankaların zor durumda kalacağı konuşuluyor. Finans çevrelerinde en az 3 bankanın daha gözetimde olduğunu, bu bankalara her an el konulabileceği ifade ediliyor.