Devlet 67 bin ‘yeni memur’ için kapı açtı

Maliye Bakanı Şimşek, bu yıl kamuya 40 bin öğretmen, 20 bin polis ve 7 bin öğretim görevlisi alınacağını açıkladı.

Şimşek, ayrıca 38 bin engelli istihdamının da öngörüldüğünü, ancak bunun tamamının 2010 yılında alınmayacağını belirtti.

Özel sektörden ‘Herkes 1 işçi alsın” çağrısına istediği yanıtı alamayan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği, kamuya yeni personel alımında detaylar belli olmaya başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, personel alımlarının mali disiplin ve orta vadeli programdaki hedefleri saptırmayacak bir öncelikle yapılacağını açıklarken, bu konuda bir rakam vermekten istemedi. Ancak bazı konulara açıklık getiren Şimşek, ilk etapta 67 bin kişinin işe alınacağını belirtti.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Ekonomik Raporu çerçevesinde, “Kayıtdışılık: Nedenler, Sonuçlar, Politikalar” konu başlığı altındaki raporun tanıtımı için düzenlenen toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yüzde 50’ye çıkardık

Personel alımlarının mali disiplin ve orta vadeli programdaki hedefleri saptırmayacak bir öncelikle yapılacağına işaret eden Şimşek, “Geçen sene eskiden emekli olanların yerine yüzde 25 oranında yeni personel alınabiliyordu. Biz bunu Orta Vadeli Mali Program ve bütçe çerçevesinde yüzde 50’ye çıkardık. Konuya bu çerçeveden bakmak lazım” dedi.

Öncelik dört alana

Önceliğin eğitim, güvenlik, sağlık ve denetim elemanlarına verileceğini kaydeden Şimşek, doktor ve hemşire başta olmak üzere sağlık personeli alımı için Sağlık Bakanlığı ile çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’na ise kadro sınırlaması olmaksızın ‘denetim elemanı’ alınacağını söyledi.

40 bin öğretmen

Şimşek, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine büyük çoğunluğu kadrolu olmak üzere bu yıl 40 bin öğretmen alınacağını açıkladı ve bütçede öngörüldüğü gibi üniversitelerin ihtiyacı için 7 bin öğretim görevlisi kadrosu ihdas edileceğini söyledi.

20 bin polis

İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine 20 bin polis alımı olacağını belirten Şimşek, Sağlık Bakanlığı ile de sağlık personeli alımı için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da kayıtdışı ile mücadele çerçevesinde denetim elemanı alınacağını belirten Şimşek, bunun için personel rejiminde kısıtlamaları kaldırdıklarını bildirdi.

38 bin engelli kadrosu boş

Kamuya memur alımının 100 bini bulup bulmayacağının sorulması üzerine Şimşek, rakam konusunda bir şey telaffuz etmek istemediğini belirterek, Türkiye’nin ihtiyaçlarına ve bütçenin kriterlerine göre gereken düzenlemeleri yapacaklarını bildirdi. Kamunun özürlü kadrolarını doldurmaması nedeniyle özürlü alımını adro sınırlaması dışında tuttuklarını hatırlatan Şimşek, 38 bin boş özürlü kadrosunun bir bölümünün 2010 yılında doldurulabileceğini söyledi.

İstihdamdaki yükü daha aşağı çekmek zor

Mehmet Şimşek, istihdam üzerindeki vergi yükü bakımından Türkiye’nin 2002’de OECD’de 2’nci sırada, şimdiyse 9’unca sırada yer aldığını belirterek, “Yükün daha da aşağı çekilmesi gerekiyor ama bu mali imkanlarla sınırlı” dedi. Şimşek, vergi tabanının genişletilmesi ve kayıt dışının azaltılmasıyla sağlanacak gelir artışının ileride bu alanlarda kullanılmasının mümkün olacağını söyledi.