Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kraliçe Elizabeth'in Türkiye'de gemisinde kalmasını eleştirdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının önemine değindi. Dün, büyük Atatürk’ün doğumunun 127 ve millet için bir dönüm noktası olan Samsun’a atılan ilk adımın, 89.yıldönümü olduğunu hatırlatan Bahçeli, ”19 Mayıs 1919’da Atatürk’le başlayan süreç; umutsuzluk, yoksulluk, yılgınlık içinde ve hareketsiz kalmış millet varlığına olan inancın ifadesi ve başlangıç noktası olmuştur” diye konuştu.

Bahçeli, Samsun’dan başlayan bu mücadele sürecinin, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile anlam ve güç kazandığını, Ankara’da Meclisin açılmasından sonra da Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Cumhuriyetin ilanı ile taçlandığını bildirdi.

”Bu itibarla, 19 Mayıs tarihi ile gelişen olaylar zinciri, atıl duran ve bir ilk hareket bekleyen millet varlığından, nasıl bir mücadele yöntemi çıkabileceğinin de eşi bulunmaz bir örneği olmuştur” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

”Ne üzücüdür ki aradan geçen 89 yıl sonra, yöneticilerin gafletinin, devletimizin kazanımlarını sekteyle uğratacak, milletimizin kaynaşmasını geriye döndürecek önemli gelişmelere kapı araladığı bu günlerde, 19 Mayıs 1919 ruhunun manası hepimiz için daha da önem kazanmıştır. Bundan 89 yıl önce, 15 Mayıs 1919’da, Atatürk’ün ertesi gün, gemi ile Samsun’a gitmek için son hazırlıkları yaptığı bir günün tam 89 yıl sonrasında ve aynı gün yaşananları dikkatinize sunmak istiyorum. İngiltere’nin İstanbul’da davet verebileceği başkonsolosluk mekanı bulunmasına rağmen, bağımsız bir ülke olan Türkiye’nin kendi karasuları içinde, devletimizin Cumhurbaşkanlığı makamının, bir İngiliz savaş gemisinde Kraliçe tarafından kabulü, hepimiz derinden düşündürmelidir. Yabancı devlet adamlarının milli meselelerimize, ‘Görüş’ adı altında küstahça müdahale ettikleri, sözde tavsiye maskesi ile direktifler yağdırdıkları, Türk hukuk sistemini, siyaset geleneğini ve milli haysiyetini aşağılamaya çalıştıkları günümüzdeki gelişmeler iyi yorumlanmalıdır. Bunun için, bu tarih doğra okunmalı ve doğru anlamlandırılmalıdır. 19 Mayıs, zedelenen, aşağılanan, hor görülen milli onurun dirilişidir. 19 Mayıs, Türk milletinin tarih sahnesinde yeniden doğruluşudur. 19 Mayıs, teslimiyetçi, tavizkar ve kişiliksiz yönetimlere karşı milli devletin doğuşunun müjdesidir.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, kurtuluş mücadelesini başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucu kahramanları ve aziz şehitleri şükran, minnet ve rahmetle bir kez daha andığını söyledi.

-”MİLYONLARCA AİLE YOKSULLUKLA BOĞUŞUYOR”-

Türkiye’de gençlerin içinde bulunduğu durumun yeterli olmadığını vurgulayan Bahçeli, Türkiye’de bugün 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfusun 13 milyona yaklaştığına dikkati çekti.

Bahçeli, ”Beşeri potansiyel” demek olan bu fikir ve emek ordusunun sayısının, birçok ülkenin toplam nüfusundan daha fazla olduğunu belirterek, ”Ancak, bu yaş grubuna sağlanan eğitimin, iş imkanlarının ve hayat standardının, geleceğimizin teminatı olduğunu sürekli tekrarladığınız gençlerimiz açısından yeterli olduğu söylemek mümkün değildir” dedi.

Türkiye’de milyonlarca ailenin yoksullukla boğuştuğunu ifade eden Bahçeli, Türkiye’de bugün işi olmayan her yüz kişiden 35’inin genç olduğunu, 1,5 milyona yakın gencin ise iş aradığını bildirdi.

Devlet Bahçeli, genç nüfusun yüzde 30’unun öğrenci, yüzde 30’unun da çalıştığını, geri kalanın ise ne okuduğunu ne de çalıştığını dile getirerek, ”Bu durum yaklaşık 5 milyon gencin tamamen atıl olarak beklediğini göstermektedir. Bizim anlayışımıza göre bu tablo, kullanamadığımız, hatta maddi ve manevi anlamda etrafına bir yük olan servetin israfı demektir” diye konuştu.

Üniversite kapılarında her yıl bekleyen genç sayısının, 2 milyona dayandığını, mezuniyet sonrası bitmek tükenmek bilmeyen iş arama sorunlarına rağmen, bunların ise ancak 3’de birinin yükseköğretim imkanı bulduğunu ifade eden Bahçeli, gençliği hayata tutunma umudunun giderek zayıfladığını savundu.

-SES VE MÜZİK YARIŞMALARI-

MHP Lideri Bahçeli, ”Geleceğini ses ve müzik yarışmalarına, piyangolara, bahislere, satış oyunlarına bağlayanların sayısı çığ gibi büyümektedir. Kısa yoldan para kazandıracağı düşüncesiyle televizyonlardaki yarışmalarına başvuranların sayısı birkaç milyona ulaşmıştır. Genç nüfusun işsizliği, beraberinde sosyal ve kriminal sorunlar da getirmektedir. Şiddete eğilim artmakta, sorunların yalnızca kaba kuvvetle çözüleceğine dair kanaatler güçlenmektedir” dedi.

Yapılan bir ankete göre gençliğin önem verdiği, örnek aldığı şahısların arasında, dizi film kahramanlarının olmasının herkesi düşündürmesi gerektiğini anlatan Bahçeli, ”Feodal kalıntı, töre, mafya türündeki dizi filmlerin özellikle gençler arasında rağbet görmesi, okul önlerinde giderek artan şiddet olayları, ilkokullara kadar inen suçlu yaşı, başta hükümet olmak üzere hepimiz için uyarıcı olması gereken bir konudur” diye konuştu.

-”GENÇLER SAHİPSİZ”-

Sigara, alkol ve hatta uyuşturucu kullanan genç nüfusun sayısında yaşanan artışın, gençlerin ne kadar sahipsiz olduklarını gözler önüne serdiğini dile getiren Bahçeli, şunları kaydetti:

”Gençlerimize bugün sahip çıkamamanın faturası, önümüzdeki 25 yıllık süreçte karşımıza çıkacak, yaşlanacak olan bugünkü gençler, ülkemizin önüne o tarihlerde başka ilave sorunları da beraberinde getireceklerdir. Bu nedenle sorun büyük ve çözümü acildir. Günübirlik tedbirlerle geçiştirilemeyecek kadar ciddidir. Partimiz, gençliğe yapılacak yatırımı, aziz Cumhuriyetimizi emanet etmenin anlamına da uygun olarak, Türkiye’nin geleceğine yapılacak en önemli yatırım olarak görmektedir. Bu itibarla hükümetten, Türkiye’nin acil çözüm bekleyen birikmiş ağır sorunlarının yanı sıra ve onlardan da önce olmak üzere, gençliğin sorunlarına eğilmesini bekliyoruz. Bizim anlayışımıza göre, Cumhuriyetimizi emanet ettiğimiz geçtiğin bizden daha iyi ve daha sorumlu yetişmesi, hepimiz için vazgeçilmez bir milli görev, aynı zamanda vatan ve insanlık borcudur. Aksi halde, görevini yerine getirmeyen yetişkinlerin ihmal ettiği gençlerin, ekonomiye, eğitime ailelerine, topluma ve Ülkemize bir katkılarının olmasını istemek de beklemek de insaflı ve adil bir yaklaşım olmayacaktır.”