Devlet Bahçeli’nin kardeşinin başörtüsü görüşü

Bahçeli'nin Profesör kızkardeşi Semiha Bahçeli türbana destek bildirisini imzalamadı.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) 34 profesör, 35 doçent, 36 yardımcı doçent ve 3 doktor, üniversitelerde türbana serbestlik tanınmasını isteyen bildiriye imza attı. İmza atanlar arasında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kızkardeşi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Semiha Bahçeli yer almadı.

Prof. Dr. Bahçeli, konuyla ilgili görüş bildirmeyeceğini belirterek, “hiçbir şekilde karışmıyorum” dedi. Bildiriyi Üniversite Rektörü ile diğer iki yardımcısı da imzalamadı.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde 34 profesör, 35 doçent, 36 yardımcı doçent ve 3 doktorun imzaladığı bildiri şöyle:

“Öğretim üyeleri olarak bizler kılık-kıyafet konusunda yıllardır uygulanan politikaları ve son günlerde yapılan tartışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz. Üniversitelerin düşünce, ifade, din ve inanç özgürlükleri ile eğitim ve öğretim gibi en temel insan hakları karşısında yasakçı değil, özgürlükçü bir tavır alması gereken kurumlar olduğunu düşünüyoruz. Üniversitelerimizin çağdaş uygar toplumlara yaraşır biçimde, özgürlüklerle ve bilim üretimiyle anılmasını istiyoruz. İstisnasız her demokratik ülkede olduğu gibi üniversitelerimizde de kılık- kıyafet serbestliğinin; hiçbir din, inanç, düşünce, ırk, grup ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bütün öğrencilere tanınması gereğine inanıyor; aksi yöndeki tüm düzenleme ve uygulamalara bir an önce son verilmesini talep ediyoruz.”