Devlet Mersin’de terör mağdurlarına 95 bin YTL ödedi

Türkiye'de terör, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yanı sıra Mersin gibi güney illerinde de vatandaşları vuruyor.

Bunlardan 90 kişinin başvurusu komisyon tarafından değerlendirilerek 35’ine ödeme yapılmasına karar verilirken, 55 kişinin başvurusu daha önce tazminat verildiği için ret edildi.

Komisyon tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından terör mağdurlarına verilmek üzere İçişleri Bakanlığından 147 bin 90 YTL ödenek talep edildiği, bakanlıktan gelen 95 bin 678 ytl’nin terörden zarar gören vatandaşlara ödendiği bildirildi.

5233 sayılı terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında ki yasa gereği zarar gördüğü tespit edilen terör mağdurları için halen 51 bin 412 YTL’nin Bakanlık tarafından gönderilmesinin beklendiği öğrenildi.

Ayrıca Mersin Valiliği Zarar Tespit Komisyonu, 54 kişinin başvurusunu daha önce tazminat aldıkları için kabul etmedi. Zarar Tespit Komisyonu’na 30 kişi ölüm, 65 kişi yaralanma, 5 kişi sakatlanma ve 16 kişi de mala gelen zarar nedeni ile başvuruda bulundu. 183 kişinin başvurusu ise olaylar Mersin dışında gerçekleştiği için başka illere gönderildi.

Komisyon tarafından başvuruları kabul edilen terör mağdurlarına ölümlü olaylar için 14 bin 035 YTL mala gelen zararlar için ise 500 ile 1000 YTL arasında değişen ödemeler yapıldı.