Devlet tazminata çarptırıldı

Boş yere hapis yatırıldığı gerekçesiyle devleti mahkemeye veren kişi 25 bin YTL tazminat kazandı.

Berat eden Memiş, Adalet Bakanlığı’nı mahkemeye vererek davayı kazandı. Devletten 25 bin YTL’si manevi olmak üzere toplam 40 bin 892 YTL tazminat almayı hak kazanan Şevki Memiş, adaletin yerini bulduğunu söyledi.
6 yıl önce Samsun’un Salıpazarı ilçesinde bir arazi meselesinden yüzünden çıkan tartışmada 2 akrabasını av tüfeğiyle yaralayan oğlu Selahattin Memiş (20) ile, ”azmettirmek” iddiasıyla tutuklanan Şevki Memiş, Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada oğlu 7 yıl ceza aldı. Kendisine de önce 30 yıl ceza verilen Memiş, Yargıtay’ın kararı bozması üzerine ise 18 yıl ceza aldı.

Çarşamba Kapalı Cezaevi’nde 4 yıl 8 ayını geçiren Şevki Memiş, Yargıtay’a itiraz etti. Memiş’in itirazını yerinde bulan Yargıtay, mahkumun delil yetersizliğinden serbest bırakılması yönünde karar verdi. Bu karar yerel mahkemede de sonuca bağlanınca Şevki Memiş, berat ederek tahliye oldu. 2004 yılında hapisten çıktıktan sonra Adalet Bakanlığı hakkında tazminat davası açan Karayonca Köyü’nde oturan 8 çocuk babası, mahkemeyi kazanarak devletten tazminat aldı. Adalet Bakanlığı hakkında açtığı toplam 80 bin YTL maddi ve manevi tazminat davası Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemes’inde sonuca bağlandı. Mahkeme heyeti, Memiş lehine 25 bin YTL manevi, 15 bin 892 YTL’de maddi olmak üzere toplam 40 bin 892 YTL tazminat ödenmesine karar verdi. Devletten elde ettiği tazminatın kendisini mutlu etmediğini söyleyen Memiş, hapse girmesinin ardından ailesinin dağıldığını anlattı.

Eşinin kendisini terk edip gittiğini, çocuklarına ise tanıdık dostlarının sahip çıktığını ifade eden Şevki Memiş, hapishanede yattığı süre içinde çok zor ve sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi. “Yanlış verilen ceza, ailemin ve hayatımın kararmasına neden oldu. Boşu boşuna hapiste yattım. Eşim terk etti, çocuklarım mağdur oldu. Sonra da suçsuz olduğum anlaşılarak, salıverildi. Yani devlet bana 5 yıl sonra ‘Pardon’ dedi.” diye konuştu. Memiş, verilen tazminat ile adaletin yerini bulduğunu ifade eden Memiş, “Ama bu bana pahalıya mal oldu. Şimdi evde çocuklarıma bakmaya çalışıyorum. 18 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan oğlum ise şu an askerde.” dedi.