Devlet ve toplum el ele verecek

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, her alanda toplum ve devletin el ele vereceğini söyledi.

Erdoğan, “Devletin de toplumun da her geçen gün güçleniyor. Eğitim, sağlık, adalet, ulaşım ve dış politikada Türkiye’nin dünyayla rekabete girecek konuma geldi.” dedi.
Erdoğan, Seka Park’ın açılışında 57. hükümette yer alan partiler yanı sıra anamuhalefet partisine de yüklendi. Her alanda toplum ve devletin el ele vermesine önem verdiklerini belirten Erdoğan, devletin de toplumun da her geçen gün güçlendiğini, eğitim, sağlık, adalet, ulaşım ve dış politikada Türkiye’nin dünyayla rekabete girecek konuma geldiğini aktardı. Konuşması ”Kıskananlar çatlasın” şeklindeki sloganlar kesilen Erdoğan, ”Çatlamasın, onlar da bize lazım. Onların da oyunu biz alacağız” dedi.
Erdoğan, anamuhalefet liderinin SEKA’ya daha önce farklı bir amaçla geldiğini, bundan sonra ise SEKA Park’a dinlenmeye geleceğini belirterek, bugün parkın birinci etabının açıldığını, ikinci etabının da kısa bir sürede tamamlanacağını söyledi. Tayyip Erdoğan, bugün burada 25 yaşındaki gençlerin siyasete nasıl katıldıklarını gördüklerini dile getirerek, gençlerin sadece siyasete değil, artık Meclis’e de girebildiklerini, bunun da adımının atıldığını söyledi.
10 yılların ihmalinin süratle telafi edildiğini vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: “Türkiye’nin şehir şehir, belde belde, köy köy yeniden imar edildi, KÖYDES projesiyle de yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak. İstanbul ve Kocaeli’de il sınırlarını belediye sınırlarıyla eşit hale getirdik. Bu cesur adım, Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Eskiden şehirleri köy haline getirenler vardı, biz köyleri şehir haline getiriyoruz. Kocaeli’de bir önceki dönem anamuhalefet partisinin belediye başkanlığı yürütüyordu ve burayı köye dönüştürdüler. Biz köyü şehir haline getiriyoruz.”
Başbakan Erdoğan, SEKA kapatılırken bazılarının, ”İşçiler kapının önüne bırakılacak, mağdur edilecek” dediğini hatırlatarak, bu işçilere sahip çıktıklarını ve onları büyükşehir belediyesi bünyesinde istihdam ettiklerini söyledi.
Erdoğan Kocaeli’deki konuşmasını şöyle sürdürdü: “SEKA arazilerini birilerine peşkeş çekecekler dediler. Biz, ‘birilerine değil, sadece halkımızın emrine amade kılarız’ dedik. Farkımız budur. Kocaelili Ayşe bacım, Ahmet kardeşim çocuklarını takacak kollarına, buralarda gezecekler, buralarda dinlenecekler, burada hem semanın güzelliğini, hem tabiatın yeşilliğini, hem denizin mavisini bir arada yaşayacaklar. Bizim farkımız bu. İnsanların yaşam standardını belli bir aşamaya getirdik. Bunu bir ufuk işi, bu ufkun herkeste bulunmuyor. Beton yığınları arasında insanların geleceğinin katledildi, biz ise yeniden halkı toprakla, yeşille, deniz ve temiz havayla bir araya getirdik.”
Seka Park’ın açılışında sağlık alanında yapılanlara da değinen Erdoğan, hastanelerde rehin kalma gibi çağ dışı bir anlayışa son verdiklerini de söyledi. Tüm sosyal güvenlik kurumlarının ayrım yapılmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalandıklarına da işaret eden Erdoğan, ”1 Ocak 2007 itibariyle toplumun tümünü kapsayacak genel sağlık sigortasını hayata geçiriyoruz. Böylece her doğan, sigortalı doğacak. Düşük gelirliler ve geliri olmayanın sağlık sigortası devlet tarafından karşılanacak” dedi.
Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle tamamladı “Artık SSK’lıların da serbest eczanelerden ilaçlarını alabiliyor. Bunun öncede yoktu. Gebze’de 500 yataklı devlet hastanesinin bitmek üzere ve 2007 başında açılışını yapacağız.”
Seka Park açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kocaeli’nin olmazsa olmaz müessesesi olan SEKA’nın zamana ayak uyduramadığını ve ihmale uğradığını belirterek, şimdi ise yepyeni bir cazibe merkezi haline getirildiğini söyledi. SEKA’nın Kocaeli için taşıdığı anlama değinen Bakan Gönül, SEKA’nın, Kocaeli’nin olmazsa olmaz nadide müessesesi olduğunu ve zamana ayak uyduramadan ihmale uğradığını aktardı.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, açılışı gerçekleştirilen Kocaeli Yavuz Selim Yurdu’nun son yıllarda kente yapılan en büyük yatırımlardan biri olduğunu ve 41 milyon YTL’ye mal olduğunu ifade etti. Çelik, yurtlarda koğuş sisteminin terk edildiğini ve 3- 4 kişilik odalar yapıldığını belirterek, ”Kocaeli’nde yüksek öğrenimde yurt kapasitesini 3 bin 338 yatağa çıkardık” dedi.