‘Devletin imkanları adilce dağıtılacak’

Başbakan Erdoğan,Batman’da çadır ve konteynerlerde kalan sel mağdurlarını ziyaret edip, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralananlara geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra halka hitap etti

Başbakan Erdoğan Ceylanpınar dönüşü geldiği Batman’da Cuma namazını kılmak için TPAO camisine geçerek burada namazını kıldı. Daha sonra Seyitler Mahallesi’nde bulunan konteyner bölgesine giderek vatandaşları ziyaret etti. Erdoğan, burada selden iki çocuğunu kaybeden Aziz Kanat ve Enver Turan’a başsağlığında bulunduktan sonra Kimse Yok Mu Derneği’nce kiralanan ve tüm ihtiyaçları karşılanan evlerin anahtarlarını Kanat ve Turan ailesine verdi. Erdoğan daha sonra Kızılay tarafından 162 çadırın kurulduğu Seyitler Çadırkenti’nde selzedelere hitap etti.

Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada yaşanan felaketin ardından tüm milletin devletiyle el ele, omuz omuza verdiğini ve selden zarar gören vatandaşlara yardım için seferber olduğunu aktardı. Erdoğan bundan dolayı Kimse Yok Mu ve Deniz Feneri Derneği’ne ve Kızılay gibi sivil toplum örgütlerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Erdoğan, Batman’da bin 200 konutun ağır hasar gördüğünü, bunların yerine TOKİ tarafından 8 ay içerisinde bin 200 konutun yapılarak teslim edileceğini söyledi. Erdoğan “Bu konutların önümüzdeki hafta içerisinde ihalesini yapacağız ve 8 ay içerisinde bunu bitireceğiz. İstiyoruz ki çadırlarda, konteynerlerde kalan vatandaşlarımız bir an önce kalıcı konutlarına taşınsın.” dedi.

Altyapı konusunda da bir takım sıkıntılar yaşandığına değinen Başbakan Erdoğan, dere ıslahının yapılmasına rağmen bu afetin yaşandığını hatırlatarak “Ya yapmamış olsaydık afetin boyutunu düşünün. Dere yataklarını iskana yasak hale getireceğiz. Dere yataklarında oturan vatandaşları altyapısı yapılmış daha güzel yerlere taşıyacağız. Yeni bir planlama ve projeyle de Batman’da da bunu gerçekleştireceğiz. Bunun benzerini Bingölde gerçekleştirdik. Bu konularla ilgili bakanların hepsi yanımda bu konuyu süratle bitireceğiz.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan selden zarar gören çiftçilerin, zararının karşılanacağını, borçlarının bir yıl faizsiz olarak erteleneceğini, tohumluk hububatı, tahılı ile hayvanını kaybedenlere de yardım edileceği sözü verdi.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Selden zarar gören çiftçi kardeşlerimizin Ziraat Bankası’na, Tarım Kredi kooperatiflerine, tarımsal kalkınma kooperatiflerine, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na olan borçları 1 yıl süreyle faizsiz ertelenecektir. Bu konuyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu kararı hazırlanmıştır, pazartesi günü ilk toplantıda bu imzaya açılacaktır. Selden zarar gören kişilerin buğday ve arpa tohumluk ihtiyacını karşılamak üzere TİGEM tarafından 21 bin 300 ton buğday tohumu dağıtılacaktır. Ayrıca varsa küçükbaş hayvanlarını kaybeden çiftçilere de TİGEM tarafından 3 bin 700 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yapılacaktır.’’

Selden zarar gören çiftçilerin 2006 yılı hububat primleri, hayvancılık ve yem bitkisi destekleme ödemelerine 17 Aralık 2006 tarihinde başlanacağını bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: ’’Daha önce ilan ettiğimiz 2007 Nisan ayında ödemesi planlanan doğrudan gelir desteği, mazot ve gübre desteklemelerini öne çekiyoruz. Şubat 2007 tarihinden itibaren bunu da ödemeye başlayacağız. Selden zarar gören vatandaşların vergi ve pirim borçları da ertelenecektir.’’

Başbakan’ın konuşması sık sık vatandaşlar tarafından “Vatan seninle gurur duyuyor.” sloganlarıyla kesildi.

Başbakan Erdoğan devletin, hükümetin selden, zarar görenlerin yanında olduğunu, yaralarını sarmak için seferber olduklarını tekraralyaark konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari’de bakanlarımız sizlerle birlikte oldu. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sizleri ihmal etmedi. Şimdi İskenderun’da sel felaketi yaşandı, orayı da ihmal etmeyeceğiz. Biz emanetçiyiz. Bizim görevimiz zora, dara düşen vatandaşımıza hizmet etmektir. Biz sizin hizmetkarınız. Biz sizin için geldik. Devletin imkanlarını sizlere adil bir biçimde dağıtacağız. Bu yardımları, her dönemde, dünyanın her yerinde istismar edenler olabilir. Biz bu çadırlar içerisinde kalanlar arasında nasıl ayırım yapabiliz. Biz yaratılanı yaratandan dolayı seven insanlarız. Biz 70 milyon insanın, adaletin temsilcisiyiz.”

Başbakan Erdoğan konuşmasının son bölümünde kışlık yakacağı, sobası olmayanlara hitaben de “Kış geldi, kömürü, sobası olmayan gidip valilikten alabilir. 22 bin ton kömürü sadece Batman’a gönderdik. Gidip valilikten alabilirsiniz.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda Kızılay’a, Deniz Feneri Derneği’ne, Kimse Yok Mu Derneği ile tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür etti. Erdoğan “Batman’da ve diğer felaket bölgelerinde canla başla, yağmur altında, çadırlar, konteynerler kuran Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her kademesinde çalışan askerine, subayına, astsubayına ve emniyet teşkilatına teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu arada Başbakan Erdoğan çadırkente gelmeden önce bir kadın daha önce yardım dağıtımı sırasında tartıştığı bir erkeği bıçaklamak isterken polis ve vatandaşların araya girmesiyle olay yatıştırıldı. Bıçaklı kadın şikayet üzerine polis tarafından gözaltına alındı.

Erdoğan’ı Batman’a geliş sırasında, Batman Valisi Haluk İmga, Siirt Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ve öteki yetkililer karşıladı. Başbakan Erdoğan ile birlikte Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar da Batman’a geldi.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler helikopterle Batman’dan Diyarbakır’ın Çınar ilçesine hareket etti.