Devletin köylüyle verdiği hastalıklı inekler ölmeye başladı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, devletin köylüye verdiği hastalıklı inekler ölmeye başladı. Köyde hastalık nedeniyle uygulanan karantina ise devam ediyor.

Köylüler, 2 bin 250 YTL’ye aldıkları ineklerin parasını 1 yıl ödemesiz, 3 yıl geri ödemeli şeklinde yapacak.
Devletin köylüye verdiği ineklerde teslimattan birkaç gün sonra şap hastalığı görülmeye başladı. Şap hastalığı köylünün sağlıklı ineklerine de bulaştı. Haberin basına yansımasından sonra İlçe Tarım Müdürlüğü, söz konusu köyleri karantina altına aldı ve dezenfekte çalışmalarına başladı.

Çiğdemli Köyü Muhtarı Yılmaz Sönmez, devletin köylüye verdiği şaplı ineklerden birinin öldüğünü söyledi. Hastalığın köyde sağlıklı ineklere de bulaştığını ve köylünün tedirgin olduğunu belirten Sönmez, şöyle konuştu: “Şap hastalığı görüldükten sonra İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri gelerek köyde dezenfekte çalışmaları yaptı. Şu anda da köyde karantina uygulaması devam ediyor. Köylüye verilen ineklerden biri öldü. Parası geri verilecek mi verilmeyecek mi bu konuda da bir açıklama yapılmadı. Köylüler tedirginlik içerisinde bekliyor.”

Asarlı Köyü Muhtarı Durdu Semiz ise kendi köylerinde de devletin verdiği ineklerde şap hastalığı görüldüğünü ifade etti. Semiz, devletin verdiği ineklerden sağlıklı ineklere de şap hastalığı geçtiğini anlattı. Muhtar Durdu Semiz, Güneşli belde merkezinde bulunan Güneşli Mahallesi’nde devletin verdiği ineklerden geçen hastalıktan dolayı köylünün iki sağlıklı ineğinin de hastalanarak öldüğünü dile getirdi.

Zonguldak İl Tarım Müdürü Yusuf Akın, açıklama yapma yetkilerinin Bakanlık tarafından ikinci bir emre kadar durdurulduğunu, bu nedenle konuyla ilgili bilgi veremeyeceğini ifade etti.