Devletin yetimi Menderes uğurlandı

Menderes, vedalaşamadan idam sehpasında kaybettiği babasına 50 yıl sonra kavuştu.

Aydın Menderes, vedalaşamadan idam sehpasında kaybettiği babası Adnan Menderes'e 50 yıl sonra kavuştu. Devletin zirvesinin de yer aldığı cenaze törenine akın eden binlerce insan, dua ve gözyaşlarıyla Menderes'i babasının yanına uğurladı.

Ankara'da tedavi gördüğü hastanede cuma akşamı vefat eden eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Sabah saatlerinde Ankara'dan İstanbul'a getirilen Menderes'in cenazesi Atatürk Havalimanı'ndan alınarak Fatih Camii'ne götürüldü. Menderes'in Türk bayrağına sarılı tabutu, cami avlusundaki musalla taşına konuldu. Önüne Menderes'in fotoğrafı yerleştirilen tabutun başında polisler nöbet tuttu. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, cenazenin bulunduğu avluya birlikte giriş yaparken, cenazenin getirildiği uçakta bulunan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, camiye ilk gelen isimler arasında yer aldı. Menderes'in eşi Ümran Menderes de cenazeyle birlikte camiye ulaştı. Burada taziyeleri kabul eden Ümran Hanım'ı Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tören boyunca yalnız bırakmadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da saf tuttuğu cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından bir konuşma yapan Yaran, dünya hayatının bir imtihan olduğunu, bu imtihanın hedefinin de iyi insan, iyi Müslüman olmak olduğunu belirterek, "Allah hepimize bu yolda yardımcı olsun. Aydın Menderes'in bu imtihanı başarmış olmasını umuyoruz. Kendisi milletin geniş teveccühüne mazhar olmuş bir devlet adamımızın evladıydı. Bunun yanı sıra kendi şahsiyetiyle de bizim için değerli bir insan. Onu şu yönleriyle hatırlayacağız, yaşadığı zorluklara rağmen devletine küsmemiş, milletine darılmamıştır. Ayakta kalmayı ve siyaset yapmayı başarmıştır. Milletin değerlerine bağlı, karşı düşüncelere saygılı, hoşgörülü, felsefî derinliğe sahip bir fikir adamıydı. Düşüncelerini düzgün bir şekilde ifade eden bir hatip, iyi bir yazar.'' dedi. Törenin ardından cami çıkışında Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Menderes'in eşi Ümran Menderes'e taziyelerini iletti.

Helallik alınmasının ardından Menderes'in cenazesi, musalla taşından alınarak, tekbirler eşliğinde omuzlarda cenaze aracına taşındı. Merhumun tabutunu ilk omuzlayanlar eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ve HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş oldu. Cenaze aracı daha sonra, Topkapı'daki Anıtmezar'a gitmek üzere yola çıktı. Aydın Menderes'in cenazesi, konvoyla babasının adını taşıyan bulvardan geçirilerek mezarlığa getirildi. Menderes, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından okunan dualarla annesi Berin Menderes'in yanına defnedildi.

Fatih Camii ve Anıtmezar'daki törenlere Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, eski DP lideri Süleyman Soylu, eski cumhurbaşkanlarından merhum Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali, askerî erkân, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve yurdun dört bir tarafından gelen binlerce vatandaş katıldı.

 

GÖRÜŞLER

AB Bakanı Egemen Bağış: Aydın ağabey, babasını 'Balık için deniz ne ise benim için de babam o demek.' şeklinde tanımlıyordu. İşte bugün Aydın ağabey denizine kavuşmuş olacak.

HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş: Aydın Bey'i özetlemek gerekirse dört şey söylemek lazım. İyi bir dindar ve iyi bir Müslüman'dı, iyi bir vatanseverdi, millet âşığıydı. Her şeyden önce çok bilge bir siyasetçiydi. Ailesine o kadar büyük haksızlıklar yapılmış olmasına rağmen o, hiçbir zaman günlük siyasetin ve polemiklerin içine girmedi.

Eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu: Türkiye bana göre bir entelektüelini yitirmiştir. Aydın Bey aynı zamanda mümin bir insandı. İmanlı bir insandı ve inanan bir insandı. Bütün değerlendirmelerinde hayata bakışını bunun üzerine yapardı.

Abdülbaki Vahapoğlu (Bandırma): Darbe zamanı Aydın Menderes benimle yaşıttı. Babasının zalimce öldürülüşünü radyolardan dinledi. Belki de yaşayarak babasından daha fazla acı çekti. Hayatı boyunca sıkıntılar yaşadı. Allah rahmet eylesin.

Halil İbrahim Saruhan (Rize): Şu anki refahı onların attığı tohumlar sayesinde yaşıyoruz. Aydın Menderes, sevdiğimiz biriydi, vefa için cenazesine geldik.

Remzi Aslan (Kahramanmaraş): 4 erkek çocuğum var. En büyüğe Adnan, diğerlerine Adnan Menderes'in çocukları Aydın, Yüksel ve Mutlu'nun isimlerini koydum. Menderes, dikta rejimini yıktı. Milletin iradesini egemen kıldı. Bu yüzden ülkenin kadrolarına sızmış kişiler tarafından idam edildi. Aydın Menderes de babasının izinden gitti. Milletimizin başı sağ olsun.

Veli Duman (Eski DP yöneticisi, Yassıada mahkûmlarından): Adnan Menderes ile birlikte Yassıada'da on bir ay, idamla yargılandım. Kendimi onun oğlu olarak görüyorum. Kardeşim öldü, ben kaldım. Menderes ailesinin vefat etmiş bütün fertlerini Allah nur içinde yatırsın. 1938'den 1950'ye kadar kimse Kur'an'ı eline alamıyordu. Camilerin kapısı açılmıyordu. İktidar olmasıyla birlikte camileri açtı. Menderes, hiçbir suçu olmayan bir adamdı.

İbrahim Çelik: Aydın Menderes, babası gibi dik bir duruşa sahipti. Ailesinin soyadını layıkıyla taşıdı. Yakın zamana baktığınızda referandum sürecinde 'Evet dersek, babamın kemikleri sızlamayacak.' diyerek babasının oğlu olduğunu gösterdi. Bugün ben de burada ahde vefa için bulunuyorum.