‘Devrimci Karargah’ kabul edildi

8'i tutuklu 18 sanık hakkında 7.5 ile 47.5 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Sansasyonel eylem hazırlığında olduğu iddia edilen ”Devrimci Karargah Örgütü”ne yönelik beş ilde düzenlenen operasyonlarda yakalanan 18 kişi hakkında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede, 8’i tutuklu 18 sanık hakkında 7.5 ile 47.5 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık tarafından yazılan ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 59 sayfalık iddianamede, ”Devrimci Karargah Terör Örgütü”nün faaliyetlerinin deşifre edilmesi amacıyla yapılan istihbari çalışmalar neticesinde sanıklardan Ulaş Erdoğan, Cenk Büyükkahraman ve Zafer Kaygın’ın, İstanbul Pendik’teki bir evi hücre evi olarak kullandıkları ve eylem hazırlığı içinde olduklarının anlaşıldığı belirtildi.

Mahkemeden alınan arama kararıyla eve operasyon düzenlendiği kaydedilen iddianamede, çeşitli suçlardan hakkında arama kararı bulunan sanıklardan Ulaş Erdoğan’ın, 29 Eylül 2009’da Ataşehir Işıkyolu Caddesinde bir yolcu otobüsünden indiği sırada üzerinde sahte nüfus cüzdanı ve pasaportla yakalandığı ifade edildi.

-ZENGİNLERE YÖNELİK EYLEMLER-

İddianamede, sanık Erdoğan’dan ele geçirilen hafıza kartında, ”halk savunma güçlerinin zengin kesimlerde araç yakma eylemlerine yönelmeleri, İstanbul ve İzmir’de sahillerdeki yatların yakılması, Zaman gazetesine yönelik depo ve araçlara eylem yapılması, bu eylemleri müfrezelerin ve savunma güçlerinin üstlenmesi, gençlik, kadın, sanat ve emek alanında çalışmalar yapılması, özel eğitim ekiplerinin hazırlanması ve örgüte katılan kişilerin özelliklerinin belirlenmesi” gibi örgüt planlarının yer aldığı aktarıldı.

Sanık Ulaş Erdoğan’ın örgütle irtibatını, babasının arkadaşı olan ve yurt dışında bulunan Serdar Kaya vasıtasıyla sağladığı ve e-mail yoluyla görüştükleri belirtilen iddianamede, sanık Erdoğan’ın, yasa dışı MLKP örgütünden bağlarını, çeşitli suçlardan 1.5 yıl hapiste kaldıktan sonra kopardığını, sosyalist fikirleri bırakmadığını, Çeçenistan’da Kafkasya Konfederasyonu ordusuna katıldığını, 14 ay sonra Türkiye’ye dönüp askere gittiğini ve İstanbul’da da ÖDP’nin içerisinde bulunan ”Doktorcular” grubu ile beraber olduğunu anlattığı kaydedildi.

İddianamede, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçak temizleyicisi olarak da bir süre çalıştığını ifade eden sanık Erdoğan’ın, pasaport çıkarıp buradan Hırvatistan’a gittiğini, havaalanında kendisini alan Serdar Kaya’nın da aralarında bulunduğu üç kişiyle görüştüğünü, bir gün boyunca kendisine yeni oluşumdan bahsedildiğini ve oluşumun yeni adının ”Devrimci Karargah” olduğunu söylediği belirtildi.

Sanık Erdoğan’ın, Türkiye’ye döndükten sonra İzmir, Denizli ve Aydın’da devrimci görüşleri bulunan lise çevresinden gençlerle irtibata geçerek altışarlı gruplar halinde görüştüğü, ”Devrimci Karargah”tan bahsettiği belirtilen iddianamede, ”kendisine e-mail yoluyla gelen talimat doğrultusunda, Kartal’da 70 yaşlarındaki bir adamla buluştuğunu, adamın hafıza kartını eline tutuşturduğunu, evde bu kartı incelediğinde, örgütün bazı eylemlerinin yer aldığını gördüğünü dile getirdiği” aktarıldı.

-SUİKAST TEKLİFİ-

İddianamede, bomba yapımı ve eylemlerle ilgili belgelerin bulunduğu hafıza kartında, ”Ergenekon” ve ”Devrimci Karargah” hakkındaki yayınlarından dolayı Zaman gazetesine karşı eylem yapılması, işçi ölümleri nedeniyle tersane sahiplerine yönelik eylemler düzenlenmesi, demokratik açılım konusuyla ilgili olarak Ege’de limanlardaki yatların kundaklanması ve zengin semtlerdeki arabaların yakılması gibi eylemlerin yer aldığı bilgisinin verildiği belirtildi.

Sanık Erdoğan’ın Serdar Kaya’ya, ”istedikleri takdirde uzun namlulu silahla, uzak mesafeden eski DP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı vurabileceğini” söylediği kaydedilen iddianamede, Kaya’nın bu teklifi kabul etmediği ve bunun yerine lüks araçların yakılmasını önerdiği ifade edildi.

”Söz konusu eylemlerin ‘Kürt açılımı’ sürecinde yapılmasının istenmesi ve Mehmet Ağar eylemine karşı çıkılmasının, ‘Devrimci Karargah’ örgütü ile ‘Ergenekon’ arasında kurulan bağlantıların basında devamlı yer almasının Erdoğan’da çelişkilere neden olduğu” aktarılan iddianamede, Erdoğan’ın, ”Serdar Kaya ile ilgili 1990’lı yıllardan beri derin ve karanlık bağlantıları olduğu yönünde kuşkuları bulunduğu, Kaya’nın JİTEM yetkilileriyle görüşürken görüldüğünü babasından duyduğu, Sarp Kuray’ın Beşiktaş’ta MİT görevlileriyle birkaç kez görüşürken görülmesi ve bu görüşmelerden birinin video kaydının derin ilişkiler kanalıyla Kaya’ya ulaşması gibi konuları bildiği” ifadelerine yer verildi.

-”ERGENEKON” ÖRGÜTÜ İLE BAĞLANTILAR-

Örgütün yapılanma şeklinin de anlatıldığı iddianamede, söz konusu örgütün, ”ülkede kaos ve kargaşa oluşturmak amacıyla karanlık kişiler tarafından oluşturulan ve yönlendirilen taşeron bir yapılanma” olduğunun değerlendirildiği dile getirildi.

İddianamede, operasyon kapsamında sanıklardan ele geçirilen belgelerde, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın krokileri, uçakların teknik özellikleri ve uçak bakımıyla ilgili çok sayıda içerik tespit edildiği anlatıldı.

”Devlet Sınıra 250” adlı 2 sayfadan oluşan bir belgede, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne konuşlandırılan askerlerle ilgili içeriklerin bulunduğu da ifade edilen iddianamede ”Devrimci Karargah” örgütüne ilişkin daha önceki soruşturma kapsamında tanık olarak beyanda bulunan ”Son Tezgah” rumuzlu bir kişinin ”Ergenekon” örgütüne ilişkin anlatımlarına da yer verildi.

Tanık anlatımına göre, PKK, DHKP-C ve Hizbullah gibi yasa dışı birçok örgütün ”Ergenekon” terör örgütüyle ortak hareket ettiği ve ”Ergenekon” terör örgütünün de bu örgütleri kendi çıkarı doğrultusunda yönlendirdiğinin iddia edildiği belirtilen iddianamede, ”Ergenekon” ile bağlantılarının açığa çıkmasının ardından söz konusu örgütlerin deşifre olması nedeniyle kopmalar ve örgüt içi sorgulamaların başladığı, ”Devrimci Karargah” örgütünün de bu nedenle yeni bir örgüt olarak oluşturulduğu savunuldu.

-SANIKLAR HAKKINDA İSTENEN CEZALAR-

İddianamede, tutuklu sanıklardan Ulaş Erdoğan’ın, ”Devrimci Karargah terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 15 ile 22.5 yıl, ”sahte nüfus cüzdanı ve sahte pasaport kullanmak” suçundan 6 ile 15 yıl ve ”kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, kaydetmek” suçundan da 2 yıl 3 ay ile 9 yıl arasında olmak üzere toplam 23 yıl 3 ay ile 47.5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi.

Diğer tutuklu sanıklar Cenk Büyükkahraman, Zafer Kaygın ve Gökhan Aydın hakkında, ”Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak” ve ”Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, kaydetmek” suçlarından toplam 9 yıl 9 ay ile 24 yıl arasında hapis cezaları istenen iddianamede, 4’ü tutuklu 14 sanık hakkında da ”Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7.5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası talep edildi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesine, mahkemedeki diğer ”Devrimci Karargah” dosyasıyla birleştirilme talebiyle gönderilen iddianame, mahkeme tarafından yazılan tensip tutanağında ”birleştirmeye yönelik bir ifadeye yer verilmeden” kabul edildi.

Mahkeme Heyeti, davanın 3 Haziran 2010’da görülmesine karar verdi.