DEYDER: Dershaneler varlığını devam ettirecek

Denizli Dershaneciler ve Eğitim Yatırımcıları Derneği (DEYDER) Başkanı Gökhan Aydın, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın dün düzenlediği basın toplantısının ardından gündemde olan birçok sorunun cevabına henüz ulaşamadıklarını, dershanelerin sebep değil, bir sonuç olduğunu herkesin bildiğini söyledi.

Denizli Dershaneciler ve Eğitim Yatırımcıları Derneği (DEYDER) Başkanı Gökhan Aydın, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın dün düzenlediği basın toplantısının ardından gündemde olan birçok sorunun cevabına henüz ulaşamadıklarını, dershanelerin sebep değil, bir sonuç olduğunu herkesin bildiğini söyledi. Kimsenin zorla dershanelere gelmediğini vurgulayarak, “Tüm gelişmiş demokratik ülkelerde, buna benzeyen yapıları görürsünüz. Dershaneciler olarak, okullara destek olduğumuz içim aslında ödüllendirilmemiz gerekir.” dedi.

DEYDER Başkanı Aydın, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Aydın, şunları kaydetti: “Bugün resmi rakamlar göstermektedir ki dershanelerde 100 bine yakın çalışan bulunmaktadır. Ciddi olarak fırsat eşitliği sağlıyoruz. İşini iyi yapan bu dershanelere, velilerimizin ve siz basının ciddi soruları olmaktadır. Bunlar, 2014 Haziran’ında dershanelerin özel okula dönüştürülmesi gerçekleşecek midir? Dershaneler özel okul olursa biz öğrencimizi bu kadar yüksek paraya nasıl okutacağız? Devlet bize ne kadar ücret verecek? Böyle bir durumda okula yardımcı olan dershanelere ya da etüt merkezlerine ya da eğitim kurumlarına çocuğumuzu gönderemeyecek miyiz? Çalışan 100 bin kişinin istihdamı nasıl olacak? Zaten kapıda bekleyen 300 bine yakın öğretmen var, bu sayı daha da artacak mı? Sınav sistemindeki değişiklik, öğrencilerimizi nasıl etkileyecektir? Sınav sayısı gerçekten artmakta mıdır? Bu soruları bizlerin doğrudan cevaplaması mümkün değildir. Bildiğimiz şudur ki dershanelerin özel okul olması ya da teşviklerle ilgili maddeler şu anda belli değildir. Meslek liseleri haricinde herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Bir an önce kafalardaki karışıklığın giderilmesini, bizler de sizler gibi talep ediyoruz.”

‘DERSHANELER VARLIĞINI DEVAM ETTİRECEK’

Eğitim öğretim planlamaları içinde dershanelerin varlığını devam ettireceğini savunan Gökhan Aydın, “Dershanelerle ilgili açıklamalara bakıldığında, Meclis’in bu konuyu gündeme almasını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Avcı’ya karşılık Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise, ‘Meclis’te böyle bir gündemimiz yoktur.’ demektedir. İşini iyi yapan dershaneler, devlet tarafından desteklenmelidir. İstihdam sağladığı için de bizleri ödüllendirmeleri gerekir diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni sınav sistemini hakkında da bilgi veren Aydın, “Bu sınav anlayışının seneye değişebileceğini, uygulama konusunda da sorunların çıkabileceğini öngörebiliyoruz.” dedi.