DHKP-C’nin Brüksel bürosunun dinlediği ortaya çıktı

Belçika'da işlediği suçlardan 4 yıl hapis cezasına çarptırılan firari Fehriye Erdal'ın da uzun yıllar kaldığı belirtilen DHKP-C'nin Brüksel'deki enfermasyon bürosunda dinleme cihazlarının bulunduğu kaydedildi.

Örgüt üyeleri dinleme cihazlarını yerleştirenlerin Belçika federal polisi olduğunu iddia ediyor. Belçika makamlarınca gözetim altında tutulan Fehriye Erdal’in karar duruşmasından birgün önce izini kaybettirmesinden sonra yapılan aramalarda DHKP-C’nin Brüksel’deki bürosu da aranmıştı.

Öte yandan Brüksel Mahkemesi, Bruges hapishanesinde tutuklu bulunan ve aralarında örgütün ileri gelenlerinden Musa Aşoğlu’nun da bulunduğu üç DHKP-C üyesinin ‘ağırlaştirilmiş hücre’de kalmasına gerek olmadığına hükmetti. Mahkemenin kararından önce örgüt üyeleri tek hücrelerde kalıyor ve avluda tek başlarına dolaşmak zorunda kalıyorlardı. Diğer tutuklularla birlikte grup faaliyeterlerine izin verilmeyen DHKP-C’liler ancak avukatları yada birinci dereceden yakınları tarafından ziyaret edilebiliyordu. Ziyaretlerden sonra da tepeden tırnağa aranan tutuklular Brüksel Mahkemenin geçen hafta verdiği karar doğrultusunda daha az sıkı bir hücre yönetimine tabi olacaklar.