DHKP-C’nin Brüksel yürüyüşüne izin çıkmadı

Bruges Ceza Mahkemesinin aldığı kararla tutuklanan ve cezaevine konan dört DHKP-C'li militanın tutuklanmasını protesto etmek amacı ile Brüksel'de düzenlenmek istenen yürüyüşe izin verilmedi.

Tutuklulara Yardım Derneği (TAYAD) Başkanı Mustafa Top’un Brüksel Belediyesinden talep ettiği yürüyüş izninin, DHKP-C’nin AB terör listesinde bulunmasından ve Bruges Ceza Mahkemesinin bu örgütü ‘çok tehlikeli bir terör örgüt’ olarak tanımlamasından dolayı reddedildiği bildirildi.

Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt basına yaptığı açıklamada DHKP-C gibi bir terör örgütü üyelerinin lehine düzenlenecek her türlü gösteri ya da yürüyüşe kendi belediye sınırları içinde kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.

Clerfayt, Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse ile birlikte gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Eylemcilerin yasağa uymaması halinde polisin müdahale yetkisi bulunduğunu hatırlatan Bernard Clerfayt, ”Söz konusu yürüyüş Brüksel’deki üç belediye sınırları içinde gerçekleştirilecekti. DHKP-C’nin AB terör listesinde olmasından ve Belçika mahkemelerinin bu örgütü tehlikeli bir terör örgüt olarak tanımlamalarından dolayı, Brüksel, Schaerbeek ve Sint Josse Belediyeleri olarak DHKP-C militanlarının lehine düzenlenecek hiçbir yürüyüşe izin vermeme kararı aldık. Şayet yasağa rağmen göstericiler toplanmaya başlarlarsa, polise derhal müdahale etme ve eylemcileri dağıtma emri verildi.” şeklinde konuştu.