Dicle Üniversitesi’nde Kutlu Doğum haftası kutlandı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde Din Öğretimi Kulübü tarafından Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde 'O'nu Anma ve Anlama' konulu bir konferans düzenlendi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde Din Öğretimi Kulübü tarafından Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde ‘O’nu Anma ve Anlama’ konulu bir konferans düzenlendi. ‘2011 Bahar etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkerim Ünalan, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Fazıl Ergül, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlanan konferansın açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Erdal, kutlu doğum haftası çerçevesinde bir program yapmayı arzuladıklarını ve gök kubbede hoş bir seda bırakmak istediklerini belirtti. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in insanlığın çığırından çıktığı cahiliye döneminde, vahşetler içerisinde büyük bir medeniyet ortaya çıkardığını vurgulayan Erdal, “Onun getirdiği beşeri inkılabın üzerinde ne kadar dursak azdır.” dedi.
‘Tebliğ’ konulu konuşmasıyla programa konuk olan Dr. Selman Kuzu ise Arapça kökenli bu kelimenin sunmak, aktarmak, anlatmak, ulaştırmak manasına geldiğini, istisnai anlamda ise inandığımız, yaşadığımız hak ve hakikatleri başkalarına; muhtaç sinelere aktarmak, anlatmak, kulları Allah’la buluşturmak manası taşıdığını söyledi. Tebliğin en önemli vazife olduğunu anlatan Kuzu, bütün peygamberlerin bu vazifeyle görevlendirildiğini ifade etti. Bugün Allah’a ve peygambere inanan insanların en büyük vazifesinin de tebliğ olduğunu dile getiren Kuzu, bir tebliğcinin ilk donanımının da iman olması gerektiğine dikkat çekti.
    Konferansın ardından İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Erdal tarafından Dr. Selman Kuzu’ya plaket takdimi yapıldı. Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi din Kültürü bölümü öğrencilerinden Ümit Özdemir, okuduğu ilahilerle seyircilere duygulu anlar yaşatırken, öğrencilerin sema gösterisi izleyenleri büyüledi.