Dijital kamerayla korkmadan çekiyoruz

ISTANBUL - Dijital fotograf makinasi, aliskanliklari degistirdi. Artik istediginiz fotografi begenmezseniz siliyorsunuz. Bu yüzden de herkes deklansöre korkmadan basiyor....

2005 yilinda toplam 85 milyon dijital fotograf makinesi satilmasi bekleniyor. Kamerali cep telefonu sayisi dijital fotograf makinelerini geride birakmis durumda. Bu yil 300 milyonun üstünde kamerali cep telefonu satilacagi tahmin ediliyor. Türkiye’de kisi basina düsen fotograf sayisi 4 adet. Avrupa da bu oran 40 veya 50 adet civarina kadar yükseliyor. Yunanistan da bu oran 16. Kamerali cep telefonlari da bu oranin yükselmesine neden oluyor. Üstelik hafiza kartlarinin kapasitesi sürekli artiyor. Artik yüzlerce fotograf parmak ucu kadar kartlara sigiyor. Dijital fotograflar depolama ihtiyacini arttirdi. Artik harici sabit diskler dijital albümlerin yeni kutusu.

BILGISAYARA GEREK YOK
Dijital fotograf konusunda yanlis bilinen seylerin basinda bilgisayara sahip olma zorunlulugu geliyor. Artik dijital fotograf basmak için bilgisayar olmadan dogrudan yazicilardan baski alinabiliyor. Yeni yazicilar, kolayca dijital fotograf makinelerine baglaniyor. Isterseniz hafiza kartlarini yazicidaki yuvasina takip resimleri basabiliyorsunuz.

SIPSAKÇIDAN DIJITAL FOTOGRAF EVLERINE
Sokaktaki sipsakçilar çoktan ortadan kayboldu. Ancak dijital fotograflar, fotograf stüdyolarini öldürmedi. Hatta akilli yatirim yapanlar daha çok müsteri ve daha çok is buldu. Yüzde 90’i kisa sürede dijital fotograf çekmeye veya dijital fotograf basmaya basladi.

SATIN ALMADAN GÖZ ATIN
Megapiksel sözcügü dijital fotograf isinde en çok sözü edilen terim oldu. Megapiksel degeri artinca fotograf daha kaliteli olmaz. Su anda 5 megapiksel üstü fotograf makineleri popüler. 500 dolar alti fotograf makinelerinde üst deger 8 megapiksel seviyesinde. Kaliteli fotograf makinesi içim göz atmaniz gereken birkaç konu var. Mercek: Fotograf makinesinin gözü. 3 optik (zom) yakinlastirma standart olarak geliyor. Üstü bir makine daha iyi görüntü verir. Kullanilan islemci: Dijital yakinlastirma ve renklerdeki keskinlik ve kaliteyi belirleyen beyin. Mercegin gördügünü dijitale çeviren beyin. Depolama kapasitesi ve cinsi: Secure Digital SD kartlar en çok kullanilan hafiza karti formati. Üstelik pek çok marka tarafindan ortaklasa gelistirilen bir platforma dönüstü. Profesyonel kameralarda ise CF formati hakim. Yani bu formatlari kullanan makineler maliyet yönünden daha avantajli. Artan piksel sayisi hafiza kartlarinin kapasitelerinin de minimum 256MB olmasi gerekiyor. Pil Ömrü: Çektiginiz görüntüyü gösteren LCD ekranlar pil tüketimini hizlandiriyor. Su anda ortalama 300 350 kare fotograf pil ömrü için ideal olabilir.