Dikkat! Bu akşam kar geliyor! HARİTALI

Yurdun batısı ilerleyen saatlerde soğuk havanın etkisine girecek. 6-7 derece birden soğuma olacak.

Yurdun batısı ilerleyen saatlerde soğuk havanın etkisine girecek. Akşam Marmara ve Batı Karadeniz’de 6-7 derece birden soğuma olacak ve Edirne’den Samsun’a kadar karla karışık yağmur ve kar görülecek.

Güne açık ve ılık başlayan Türkiye’nin batı kesimleri ilerleyen saatlerde soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Akşam Marmara ve Batı karadeniz’de 6-7 derece birden soğuma olacak ve Edirne’den Samsun’a kadar karla karışık yağmur ve kar yağışları görülecek.

Yağmur olarak başlayacak yağışlar, bugün öğleden sonra önce Edirne ve Kırklareli’nde karla karışık yağmura dönecek. Akşam ise Bursa, Bilecik, Sakarya, Düzce, Bolu, İnebolu, Sinop ve Samsun’a kadar kar yağışları bekleniyor. Bolu, Karabük ve Düzce arasında yağış daha yoğun kar şeklinde bekleniyor. Rüzgar kuvvetli esecek, sürücüler dikkatli olmalı, yağış tipi şeklinde etkili olabilir.

İstanbul’da önce yağmur şeklinde başlayacak yağış, akşam sıcaklığın hızla 2 dereceye kadar inmesiyle karla karışık yağmura dönecek. Anadolu yakasında akşam kısa süre kar yağışı da görülebilir.

Ankara’ya bu akşam ve gece kısa süre kar yağacak.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL 5 GÜNLÜK SICAKLIK DERECELERİ

Batıda bu soğuk hava sadece bir günlük, yarından itibaren hava açacak, cumadan itibaren ise sıcaklık hızla yükselecek.

Yarın soğuk hava ve kar doğuya ilerliyor. Batı Karadeniz ve Bolu ısınırken, Doğu Karadeniz hızla soğuyacak ve Artvin, Gümüşhane, Bayburt ve yaylalarda kar yağışı görülecek.

Yarın Türkiye genelinde kuvvetli ayaz ve zirai don riskine dikkat. Bu gece Isparta, Antalya ve Burdur arasında, yarın gece Ege ve tüm Akdeniz’de zirai don riskine karşı sera üreticileri tedbirli olmalı.

Hafta sonu Türkiye genelinde yağışsız ve güneşli bir havada geçecek. Sıcaklıklar hızla artacak.

HAFTA SONU İSTANBUL’A BAHAR GELECEK

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, soğuk ve yağışlı havanın bugünden itibaren İstanbul’u terk edeceğini ve hafta sonunda, mevsim normallerinin üzerine yükselecek sıcaklıklarla kentte adeta bir ”bahar havası” yaşanacağını bildirdi.

AA muhabirine hava durumu hakkında bilgi veren Yıldırım, bugün havanın mevsim normallerinin altına indiğini, ancak kar yağışı beklentisi olmadığını ifade etti.

”Soğuk ve yağışlı hava bugünden itibaren İstanbul’u terk ediyor” diyen Yıldırım, ancak bu gece ve yarın sabah saatlerinde -2 dereceye kadar düşecek sıcaklıklar nedeniyle don ve buzlanma görüleceğini belirterek, sürücülere dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Mustafa Yıldırım, hafta sonuna kadar parçalı ve az bulutlu bir havanın hüküm süreceğini belirterek, yarın en düşük ve en yüksek sıcaklıkların -1 ve 10, Cuma günü 4 ve 12 derece olacağını bildirdi.

Hafta sonu ise adeta bir bahar havası yaşanacağını dile getiren Yıldırım, Cumartesi günü en düşük ve yüksek sıcaklıkların 6-12, pazar günü de 9-17 olacağını, az bulutlu ve açık bir havanın hüküm süreceğini aktardı.

Mustafa Yıldırım, hava durumunun hafta başında da mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini sözlerine ekledi.

BATI AKDENİZ BÖLGESİNDE BU GECE FIRTINA BEKLENİYOR

Batı Akdeniz bölgesinde değişik yönlerden hafif olarak esmekte olan rüzgarın akşam saatlerinden itibaren Batı ve Kuzey Batı yönlerine doğru hızını artırarak fırtına düzeyine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Devlet Meteoroloji İşlerinden yapılan meteorolojik uyarıda, Muğla – Alanya arasında 24 saat boyunca fırtına şiddetinde etkili olacak rüzgarın hızının, saate 50-60, zaman zaman ise 75 kilometreye kadar çıkabileceği belirtildi.

Uyarıda, şiddetli rüzgarın oluşturabileceği olumsuz hava koşullarına karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

Denizlerde ise Bodrum – Alanya arasında da fırtına beklendiği, rüzgarın Günbatısı ve Karayel’den 6 ile 7, açıklarda 8 kuvvetinde ve saatte 27 ile 33, açıklarda 40 deniz mili hızla eseceği kaydedildi.

Uyarıda, denizin kaba dalgalı, açıklarda çok kaba dalgalı olacağı, dalga yüksekliğinin 3 ile 4, açıklarda 5 metreyi bulabileceği, görüş uzaklığının da 10 kilometre dolayında olacağı vurgulandı.NTV