Dikkat! Hamam öldürebilir

Türk hamamlarındaki ölüm vakalarını inceleyen bilim adamları uyardı: Hamam, kalp ve tansiyon hastalarına ölümcül zararlar verebilir.

Geleneksel kültürün önemli simgelerinden Türk hamamı, bu kez yol açtığı ölümlerle gündemde. Bursa’da yapılan bir araştırma, hamamın kalp ve tansiyon hastalarına ‘ölümcül zararlar’ verebileceğini ortaya koydu.

Hamamlarda yaşanan ölümlerin nedenlerini bulmak için ‘Türk Hamamında Ölümler’ başlıklı bir çalışma yapan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Recep Fedekar ile Bursa Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı’ndan Dr. Nursel Türkmen, Dr. Bülent Eren ve Dr. Okan Akan, 1999-2004 yılları arasında hamam ve kaplıcada ölen 15 kişiye otopsi yaptı.

Araştırma kapsamında 65 yaş üzerindeki olguların 6’sının kış ayında (aralık-şubat) hayatını kaybettiği, ölümlerin büyük kısmının da kalp yetmezliği sonucu meydana geldiği tespit edildi.

Araştırmanın sonuç bölümünde, “Yaşlılık ve kroner hastalıklar, hamam ve kaplıcada ani ölümler için önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Bu kişiler hekim kontrolü olmaksızın hamama girmemeli” bilgisi yer aldı.
Aynı çalışmada, uluslararası bir araştırmada banyo ölümlerinin sıklıkla kış aylarında ve yüzde 80 oranında yaşlı kişilerde ortaya çıktığı sonucuna dikkat çekildi.