Dikkat hastalık bulaşabilir!

Kurban Bayramı öncesinde hayvanlardan insanlara geçen çok sayıda hastalık olduğuna dikkat çeken veteriner hekimler, vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Türkiye’de Bruselloz, Kist Hidatid, Sistiserkoz, Sarkoplazmoz, Verem, Toksaplazmoz ve Şarbon gibi hastalıkların görülmeye devam ettiğini dile getiren vurgulayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Veteriner Anatomi Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Gültiken, bu hastalıklardan korunmak için öncelikle kurbanlık hayvanların ciddi bir sağlık kontrolünden geçmiş olması gerektiğini kaydetti.

Kurban Bayramı’nda kurban ibadetini yerine getirmek amacıyla hayvan pazarlarına koşan vatandaşlar, bütçelerine uygun kurbanı arıyor. Hayvanların ne kadar sağlıklı olduğuna pek bakmayan vatandaşlar, veteriner hekimlere göre hastalık tehlikesi ile karşı karşıya. Kurbanın insan sağlığı, çevre, ekonomi ve hijyen gibi sonuçları olduğunu ifade eden uzmanlar, veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan ve satışa sunulan hayvanlardan elde edilecek etlerin sağlık açısından önemli riskler taşıdığını vurguluyor.

Kurbanlık hayvanların sokaklarda dolaştırılmasının, meydanlarda uzun süre bekletilmesinin, satın alınan hayvanların evlerin bahçelerinde, balkonlarında tutulmasının ve uygun olmayan yerlerde kesilmesinin tehlikenin boyutunu daha da artırdığına işaret eden Doç. Dr. Erdem Gültiken, vatandaşlardan kurban alırken uyanık olmalarını tavsiye etti. “Kesim organizasyonu, hijyen, gıda güvenliği, çevresel etkiler ciddi olumsuzluklar sergilemekte. Pazarlama ve satış noktalarında istenen hijyenik tedbirler yeterince sağlanamamakta. Bu da hayvan hareketleri yoğun olduğundan hastalık açısından risk oluşturur.” diyen Gültiken, “Kasaplık hayvanlar bir çok hastalığın kaynağı olabilir ve bunlar insanlara bulaşabilir. Bruselloz, Kist Hidatid, Sistiserkoz, Sarkoplazmoz, Verem, Toksaplazmoz ve Şarbon gibi bulaşıcı hastalıklar, görülmeye devam edip, halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Onun için veteriner sağlık raporu ve menşe şahadetnamesi olmayan, sığır ve mandalarda küpe ve pasaportu bulunmayan, çevreye karşı aşırı tepkili ve çok duyarsız olan hayvanların satın alınmaması lazım.. ” dedi.

Gültiken ayrıca, çok zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi olan, etleri olgunlaşmamış, tüyleri karışık ve mat, bakışları ve dış görünümü cansız, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan kurbanlıkların kesinlikte tercih edilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Türk Veteriner Hekimleri birliği Samsun-Sinop-Ordu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Harun Pir ise kesilen kurbanda her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak için hayvanların veteriner hekimler tarafından kontrol edilen yerlerden alınmasını önerdi. Pir, “Kesimleri bu konuda ehliyetli kimselere yaptırmalı, kesim sırasında ve sonrasında hijyene önem vermeliyiz. Atık organ ve dokular gelişi güzel atılarak, halk ve çevre sağlığını tehlikeye düşürmemeliyiz. Etlerin olgunlaşması beklenmeli, 12-24 saat sonra tüketilmelidir. ” şeklinde konuştu.