Dikkat ilkbahar ayları çocuk hastalıklarının habercisi

İlkbaharda doğa uyanırken, çeşitli virüs hastalıkları da artıyor.

Bu hastalıklar, daha çok okul ortamında bir arada bulunan çocukları etkiliyor. Hastalanan çocuklar, günlerce, bazen de haftalarca okuldan uzak kalıyor. Tehlikeli sonuçları olan suçiçeği, kızamık ve kabakulak gibi enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en kolay yolu ise aşı.

International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Kotan, çocukları etkileyen enfeksiyon hastalıklarının daha çok kış sonu ve ilkbahar aylarında görüldüğünü söyledi. Bunlar arasında nezle, suçiçeği, kızamık ve kabakulağın başta geldiğini ifade eden Esra Kotan, “Bu hastalıklar, okullarda hızla bulaşıyor. Hastalıklar, yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük, vücutta kızarıklık ve halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü bebeklik ve okul dönemi rutin aşılama programında suçiçeği aşısının bulunmadığını hatırlatan Kotan, bu nedenle hastalığın Türkiye’de hâlâ yaygın olarak görüldüğünü aktardı. Herhangi bir ön belirtisi olmayan suçiçeğinin aniden deride döküntü ve vücutta su toplamış kızarıklıklarla ortaya çıktığını belirten Kotan, “Çok bulaşıcı olan bu hastalık yenidoğan bebekler de dahil olmak üzere her yaşta görülebiliyor. Hastanın vücut direncini düşürerek zatürre gibi tehlikeli hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu. Suçiçeğinin kanser tedavisi gören ya da bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanan çocuklarda da tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini anlatan Kotan, hasta çocukların sürekli kaşındığı için deri enfeksiyonlarına yakalanabildiğini dile getirdi. Esra Kotan, kabakulağın ise yanağın her iki tarafındaki tükürük bezlerinde şişlik, yüksek ateş, ağrı ve yutkunmada zorluk şikayetleriyle ortaya çıktığını anlattı. Hastalığın aşılanan çocuklarda da görülebildiğine; ancak daha hafif seyrettiğine dikkat çekerek, “Kabakulağın en korkulan tehlikesi menenjit. Ayrıca 14 yaşından büyük erkeklerde ise testislere zarar vererek kısırlığa neden olabiliyor.” diye konuştu.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Esra Kotan, Türkiye’de son yıllarda kızamık ve kabakulak hastalıklarının başarılı aşılama çalışmalarıyla eskisi kadar yaygın görülmediğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın bebeklik ve ilkokul dönemlerinde kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları yaptığını aktaran Kotan, bebeklere 15. ayında suçiçeği aşısı yaptırmanın da faydalı olduğunu vurguladı. Ailelere, “Çocuğunuzun aşılarının tam olmasına özen gösterin.” uyarısında bulundu.

Kotan, enfeksiyon hastalıklarına yakalanan çocukların hastalığı bulaştırma ihtimaline karşı mutlaka okuldan ve çevresinden izole edilmesini istedi. Hasta çocuğun yatak istirahatiyle dinlendirilmesi, bünyesinin güçlenmesi için sebze meyve, süt ve yoğurt gibi yiyecekler yedirilmesi ve hastaya bol bol sıvı verilmesini tavsiye etti. Suçiçeği geçiren çocuklarda kaşıntıyı önleyici krem ve pudra kullanılması, kızamık hastalarının da loş ortamda tutulması gerektiğini bildirdi. Hasta çocukların ateşli havale geçirmemesi için kalın giydirilmemesi hususuna dikkat çekti