Dikkat! Ofise casus giriyor

geliştirilen yazılımla ofis çalışanlarının verimlilikleri izlenbilecek.

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesi, Microsoft’un bir tür “ofis casusu” ürettiğini, geliştirilen yazılımla ofis yöneticilerinin, çalışanlarının verimlilikleriyle ruhsal ve fiziksel durumlarını izleyebileceğini yazdı.

İngiltere’den bir firmanın, sistemi getirtip kullanmak için Microsoft’a başvuruda bulunduğu belirtilen haberde, “sistemin, çalışanın bilgisayarı ve bir sensör aracılığıyla bu kişinin metabolizmasını izleme imkanı verdiği” kaydedildi.

Haberde, “böylece işveren ve şirket yöneticilerinin çalışanın kalp atışlarını, vücut ısılarını, hareketlerini, yüz ifadelerini ve kan basıncını izleyerek performansı konusunda fikir sahibi olabileceği”, bu şekilde çalışanın bıkkınlık ve stres gibi duygularının ölçülebileceği belirtildi.

Bu teknolojik gelişmeden memnun olmayan sendikaların, bu veriler gerekçe gösterilerek çalışanların işlerinden olmasından çekindiği ifade edildi.

Şu ana kadar sadece pilotlar, itfaiye erleri ve astronotların belli bir merkezden izlenmesine imkan veren teknolojiler kullanıldığına işaret edilirken, Microsoft’un ofis casusunun yaygın biçimde çalışanların izlenmesine olanak tanıyacak ilk teknoloji olduğuna dikkat çekiliyor.