Dikkat orman yangını var!

Adana Orman Bölge Müdürlüğü, yangın sezonunun başlamasıyla birlikte art arda çıkan yangınlar nedeniyle alarma geçti.

Özellikle son günlerde artan yangınlar orman teşkilatını alarm durumuna geçirdi. Orman yangınlarının önüne geçmek için başta camilerde hutbeden sonra imamlar, cemaati bilgilendirirken, kaymakamlar da köy muhtarlarını uyaracak.

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, orman yangınlarında sayı olarak geçen yıla göre bir artış gözlendiğini belirterek şunları söyledi: “Aslında her yıl bu mevsimde teşkilat olarak rahat olmamız gereken bir dönemdi. Ancak, nisan va mayıs aylarının kurak geçmesi nedeniyle orman içindeki otların hepsi kurudu. Bu durum küçük bir kıvılcımda yangın çıkmasına neden oluyor. Teşkilat olarak alarm durumundayız. Bir taraftan denetim ve kontrolleri arttırırken, diğer taraftan orman köylüsünü bilinçlendirici çalışmaları başlattık. Bu günlerde tekrar nem oranı yüklemeye başladı. Teşkilat olarak fedakarca çalışıyoruz. Orman yangınlarının çıkış sebeplerini araştırıyoruz.” diye konuştu.

Geçen yıl meydana gelen tüm yangınlarda 230 hektar orman yanarken, bu yıl daha yangın mevsiminin ilk ayı geride kalmasına rağmen bir önceki yılın yarısına yakın orman yandı. Bu arada yangın çıkan bölgelerin çok dağalık ve arazi şartlarının zor olmasına kraşın yangınlar kısa süre içinde söndürüldü.