Diktatörlere Müşküle dersi

Muhtara kızıp delileri köy azası seçen Müşküle Köyü, El Cezire televiyonuna ’demokrasi dersi’ diye haber oldu.

ARAP dünyasının CNN’i olarak nitelenen El Cezire Televizyonu, muhtarlarına kızıp delileri köy azası seçen Müşküle köylülerinin öyküsünü “Bizim diktatörlere ders olsun” diyerek haber yaptı. El Cezire’nin Ankara Temsilcisi Yusuf El Şerif, “Olayı duyduğumuzda hemen ilgimizi çekti. Çünkü, adamlar orada demokrasi dersi veriyorlar. Bizim için örnek bir olay. Müşküle köylülerinin öyküsünü bizim diktatörlere ders olsun diye çektik” dedi. El Şerif, şöyle konuştu:

BİZDE O KADAR BİLE DEMOKRASİ YOK

Bizim Arap dünyasında Bursa’daki o küçük köydeki kadar bile demokrasi yok. Adamlar en azından muhtarlarına tepkilerini, demokrasiyi silah olarak kullanarak gösteriyorlar. Ama bizde bu şekilde silah olarak kullanılabilecek bir demokrasi yok maalesef. Ya şiddete başvurup terörist oluyorsun ya da sessiz kalıyorsun. Başka bir seçenek yok. Biz de bu olayı bizim diktatörlere ’bakın, görün ve utanın’ demek için çektik. Arap dünyasında da böyle seçim hakkı olsaydı ve halk tepki olarak delileri seçip Meclis’e doldursaydı bu bizim diktatörler için çok iyi bir ceza olurdu.

MÜŞKÜLE ARAPÇA ’SORUN’ DEMEK

El Şerif, ’Müşküle’ köyün adının da “Arapça’da ’sorun’ anlamına geldiğini söyledi. El Şerif, köydeki çekimleri önceki gün tamamladıklarını ve haftaya yayınlanacağını vurguladı.

ARAPLARIN DİLİNE KADAR DÜŞMÜŞÜZ

El Şerif, çekimler sırasında köylülerin kendilerine hangi televizyondan geldiklerini sorduklarını anlattı: “El Cezire dedik. ’O da ne, nerenin televizyonu’ dediler. ’Arap televizyonu’ deyince, ’Araplar’ın diline de düşmüşüz’ diye yakındılar. Ama çok güzel çekimler yaptık.”