Dilencilerin dikkatine!

Suç ve suçluyla mücadele için çeşitli yöntemler deneyen polisin son uygulaması Türkiye'de bir ilke imza atacak.

Suçlu yakalatan dinleyiciler ise çeşitli ödüller kazanırken, yapılan yayınlarda vatandaşlara suçlularla mücadele ve alınacak tedbirler anlatılacak.
Suçlularla mücadele etmeye çalışan polis, kullandığı ilginç yöntemlerle dikkat çekiyor. Isparta Emniyet Müdürlüğü’nün Toplum Destekli Polislik Çalışmaları Uygulaması kapsamında “Emniyet Dikkatinizi Ödüllendiriyor’ projesiyle ilginç bir çalışmaya imza attı. Emniyet, suçluları radyo dinleyicileri aracılığıyla takip altına alacak. Bir haftalık deneme uygulamasında Isparta’da bulunan yerel radyolardan 10.00 ile 12.00 saatleri arasında suçlu eşkali verilecek. Ayrıca yayınlarda hırsızlık, yan kesicilik, dolandırıcılık gibi genel asayiş olayları ve bunlara kaşı alınabilecek tedbirler ile ilgili olarak bilgilendirme yapılacak. Suç ve suçluyla mücadelede ‘eşkal’ kavramını anlatılarak, eşkalin nasıl verileceği, nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında halk uyarılırken, şüpheli birisinin hangi fiziki özelliklerine dikkat etmeleri gerektiği bilincinin oluşturulmaya çalışılacak.

Isparta’da yaşayan radyo dinleyicilerinden 15-60 yaş arasındaki vatandaşları hedef kitle olarak belirleyen emniyet, Isparta Polis Radyosu, FM 32 Radyo İstasyonu ve Dilara FM Radyo istasyonu veya isteyen diğer yayın kuruluşları ile işbirliği yapacak.

Proje kapsamında radyo istasyonlarından, mümkün olduğu ölçüde eş zamanlı olarak, bir veya daha fazla şahsın eşkali verilecek. Bu şahıs ya da şahısların kaçış istikametleri, sunucu tarafından sunucunun kendi belirleyeceği usulle radyodan anlatılacak. Belirli aralıklarla şahıs veya şahısların bulundukları yerler nokta olarak belirtilmeksizin bildirilecek. Radyo dinleyicileri, verilen eşkale uyan şahıs yada şahısları görmeleri halinde Isparta Polis Radyosu’nun 0 246 218 10 65 numaralı telefonunu arayarak gördükleri yeri sunucuya bildirecek.

Program sunucusu, gelecek ihbarları ve arayanların isimlerini ve telefon numaralarını kaydedecek, bu proje kapsamında belirlenecek ekiplere radyoda bulunacak irtibat görevlisi aracılığıyla ulaşılacak. Suçluları ihbar eden dinleyiciler arasından kura çekilerek hediye almaya hak kazanan dinleyiciler belirlenecek. Ayrıca, program devam ederken emniyet, vatandaşların çeşitli konularda bilgilendirilmesi amacıyla radyo sunucusu ile polis görevliler arasında söyleşi yapılacak.

Söyleşide ele alınacak konular şöyle: ‘Evden hırsızlık şekilleri. Dolandırıcılık ve çeşitleri. Oto ve otodan hırsızlıklar. Kapkaç ve yankesicilik türleri. Olay yeri incelemesi ve muhafazası. Genel değerlendirme ve olaylara karşı alınacak tedbirler.

12-16 Haziran 2006 tarihleri arasında her gün saat 10.00-12.00 arası Isparta Polis Radyosu üniversite stüdyolarından yayın yapılacak.

Isparta Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan, projeyle suçu en aza indirmeye çalışacaklarını kaydetti. Vatandaşı suça karşı her zaman uyardıklarını anlatan Müdür Seyhan, “Mahalle aralarında anonslar yapıyoruz. Otobüslerde ilan ve broşür dağıtarak bilgi veriyoruz. Bu uygulamayla radyo dinleyicileriyle işbirliği yaparak suçu önlemeye çalışacağız.” dedi.