‘Din adamının öldürülmesini lanetliyoruz’

ıÜüTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Trabzon'daki Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'nun öldürülmesini lanetlediğini belirtti.

Arınç, Danimarka’da bazı yayın organlarında Peyfamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e yapılan karikatür saygısızlığıyla ilgili olarak da; “Danimarka’daki olayın ifade özgürlüğü olduğunu düşünmüyorum. Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki bazı basın yayın organları yanlış yaptıysa bunlara karşı basın yayın yoluyla cevap verilmeli” diye konuştu.

Dün partisinin Nilüfer ilçe kongresinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan AK Parti Grup Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik’i tedavi gördüğü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ziyaret eden Meclis Başkanı Bülent Arınç, Danimarka’da Pemgamber Efendimize (SAV) yapılan karikatür saygısızlığı ve Trabzon’daki din adamının öldürülmesi olayını değerlendirdi. Arınç, “Trabzon’daki din adamının öldürülmesini lanetliyorum. Zanlının yakalandığını bilmiyorum, 14- 15 yaşında bir kişi olabileceği söyleniyor. Bu olayın karikatür saygısızlığı ile ilişkili olup olmadığını bilmiyoruz. Olayın aydınlatılması gerekiyor. Gerçek sebebini bilmiyorum ama, bir din adamının bir kilisede ibadet sırasında öldürülmesini, dünyada yaşayan hiçbir insan tasvip etmez, hiçbir din tasvip etmez. Büyük bir cinayettir. Umarım en kısa zamanda aydınlatılır. Türkiye de bu üzüntü ve ayıptan kurtulur bir an önce. Bu hadisenin dış dünyadaki yansımalarının olumsuz olacağını düşünüyoruz. Hükümetiyle, meclisiyle, tüm milletiyle cinayetleri hiçbir zaman hoş görmeyen, her zaman lanetleyen bir düşünce içindedir” diye konuştu.

Arınç, Danimarka’daki karikatür saygısızlığı olayıyla ilgili soruları da cevapladı. Bazı AB ülkelerindeki basın yayın organlarında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e yapılan karikatür saygısızlığına cevabın yine basın yayın organlarıyla verilmesi gerektiğini belirten TBMM Başkanı Bülent Arınç; “Bu saygısızılğın ifade özgürlüğü ile ilgisi yoktur. Tabi toplum olarak ölçülü tepki gösterilmeli. Bu tür davranışlarla haklılık kazanılmaz. Trabzon’daki cinayetin eğer bu olayla ilgisi varsa yanlıştır. Türkiye, Osmanlı’dan beri farklı din ve medeniyetlerin birlikte yaşayabildiği bir yerdir. Avrupa Birliği’nde birtakım yayın organları yanlış yapmışsa bunlara karşı basın yayın yoluyla cevap verilmeli. Karikatür olayına Türkiye en olumlu tepkiyi vermiştir. Bu hadise nedeniyle üzgünüm. Bunun Türkiye ve islama karşı bir tez olarak kullanmasınlar” dedi.

Arınç, daha sonra Kükürtlü Mahallesi’nde ağabeyi Kutluay Arınç’ın evine uğrayıp Ankara’ya hareket etti.