Din görevlilerinden Danıştay’ın kararına tepki

Danıştay tarafından alınan türban ve kamusal alan kararına tepki gösteren Özerk Diyanet ve Evkaf Sendikası (ÖZDEV-SEN) Genel Sekreteri Mehmet Şirin Ersan tepki gösterdi.

Ersan, “Danimarka’da yayınlanan karikatürler Müslümanları nasıl derinden yaralamışsa, Danıştay 2. Dairesi’nin öğretmen Aytan Kılınç ile ilgili verdiği karar ve bu konu hakkında YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in yaptığı yorum da Müslümanları o kadar derinden yaralamıştır” dedi.
Danıştay Kararı ve YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in açıklamaları hakkında bir basın açıklaması yapan ÖZDEV-SEN Genel Sekreteri Ersan, Danıştay’ın verdiği kararları hukuki değil, siyasi bulduklarını söyledi. Danıştay 2. Dairesi’nin aldığı kararla, “Müslüman hanımların bırakın kamusal alanda örtünmeyi, özel hayatlarında da başlarını örtemeyeceklerinin ifade edilmek istendiğini” öne süren Ersan, “Müslümanların buna tepkileri ölçülmektedir. Bu kararın ardından, görevi insanların beynini nasıl daha iyi eğitebilirim olması gereken YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in yaptığı yorum, başta Müslüman hanımlar olmak üzere tüm Müslümanlara hakaret niteliğindedir. Danimarka’da yayınlanan karikatürler Müslümanları nasıl derinden yaralamışsa, Danıştay 2. Dairesi’nin öğretmen Aytan Kılınç ile ilgili verdiği kararla bu konu hakkında YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in yaptığı yorum da Müslümanları o kadar derinden yaralamıştır. Bütün bunlar tahrik edici ve onur kırıcıdır” diye konuştu.

Sergilenen anlayışın insan haklarına dayalı bir hukuk devleti anlayışı olmadığını ileri süren Ersan, “Bu anlayış, Hitler Almanya’sı, Mussolini İtalya’sı ve Stalin Rusya’sını hatırlatan bir devlet anlayışıdır. Bu karar ve yorumlar, tıpkı 28 Şubat sürecinde olduğu gibi, Müslümanlara karşı başlatılan psikolojik savaştır. Müslümanları Avrupa’nın yeni Yahudileri olarak gördükleri kesin, sadece Hitler kim olacak, o aranıyor. Bizler Özerk Diyanet ve Evkaf Sendikası olarak, Danıştay’ın bu kararını kınıyor ve Erdoğan Teziç’in de yaptığı bu çirkin saldırıyı şiddetle protesto ediyoruz. Herkesi insan temel hak ve hürriyetlerine saygılı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.