Dinar 15 ayrı kamerayla 24 saat gözetlenecek

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde suç oranlarını azaltmak için 24 saat kameralı güvenlik sisteminin kurulması için çalışmalar başladı.

Dinar’da 24 saat kameralı izleme sistemi kurulması için belediye, kaymakamlık, emniyet ve sivil toplum örgütleri ortak karar alarak çalışma başlattı. Özellikle emniyetin daha etkin görev yapabilmesi, istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi ve halkın güvenliği açısından 24 saat takibi yapılabilecek bir sistem kurulacak.

Yapılan ortak çalışma hakkında konuyla ilgili iki toplantı gerçekleştirildi. Toplantıların sonunda ortak bir fon oluşturularak bu sistemin Dinar’a kurulması için sivil toplum örgütlerinin ve halkın da katkılarının sağlanması kararına varıldı. Toplantıya Dinar Kaymakamı Zafer Orhan, Belediye Başkanı Mustafa Tarlacı, Emniyet Müdürü Ayhan Işık, esnaf odaları başkanları ile esnaflar katıldı.

Mustafa Tarlacı, yapılacak olan kameralı sistemin kurulmasıyla Dinar’ın rahatlayacağını aktardı. Öncelikle kameraları halkın yoğun olduğu şehir merkezi, ana yollar ve pazar yerlerine konulacağını söyleyen Tarlacı, “Daha sonra tüm ilçeyi kapsayacak ve 24 saat Emniyet Müdürlüğünce izlenip kayda alınacak bir sistem kurulacak.” dedi.

Kameralı sistemin kurulması için oluşturulan fona Dinar Belediyesi 10 bin, Dinar Pancar Kooperatifi 7,5 bin, Dinar Ziraat Odası 5 bin, Taşıyıcılar Kooperatifi 5 bin, Esnaf Kefalet Kooperatifi 5 bin, Ticaret Odası bin, Şoförler Odası 500, Esnaf Odası bin ve Vakıflar Bankası Dinar Şubesi de 5 bin YTL katkıda bulundu.

Kameralar, gece görüşüne sahip 1 km uzaklığı net olarak gösterip plaka ve yüzü seçebilen özellikte olacak. İlçenin değişik 15 noktasına yerleştirilen kameraların 11 adedi zoomlu Speed Dome 360 derece dönebilme özelliğine sahip, 4 adedi ise sabit. Kamera kurulum çalışmaları 15 Mayıs 2006 itibariyle tamamlanacak. İlçede kurulan 24 saat kameralı izleme sistemi yaklaşık 60 bin YTL’ye kurulması planlanıyor.

Dinar’da suç faillerinin tespitinin kurulacak sistemle kolaylaşacağını aktaran Emniyet Müdürü Ayhan Işık, ayrıca kameraların suç işleme eğiliminde olan kişiler üzerinde de etkili olacağını söyledi. Işık, “Kurulan kameraların psikolojik olarak, kişileri suç işlemeden caydıracak bir etken olacak.” dedi.

Işık, ileriki zamanlarda Dinar’ın içerisinden geçen Afyon-Denizli karayolundan seyreden ve bütün araçların kamera görüntü kontrolüyle aranan araçların anında tespit edileceğini belirtti. Dinar Polis Merkez Amirliğine kurulacak olan sistem komuta merkezinde bir memur tarafından 24 saat Dinar’ın 15 ayrı noktasını izleyecek. Yapılan kamera sistemi Dinar halkı tarafından da sevinçle karşılandı.