Dinar’ın turizm potansiyeli masaya yatırıldı

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Dinar Meslek Yüksek Okulu tarafından "Dinar'da Turizm ve Turizm Potansiyeli" konulu bir panel düzenlendi.

Dinar yöresi geleneksel el sanatları konusunda konuşan Öğretim Görevlisi Mustafa Genç, ilçede yapılan el sanatlarından bahsederek, halı, Afşar Kilimi ve diğer ürünler üzerinde durdu. El sanatlarına sahip çıkılması gerektiğini anlatan Genç, turizm ile ilgili yörede standlar açılarak güzelliklerin sergilenmesi, pazarlaması gerektiğini dile getirdi. Genç, “Dinar’a bir etnografya müzesinin açılması şart.” dedi.

Öğretim Görevlisi Taner Akyüz ise ‘Kültürel Turizm Kapsamında Dinar’ konulu konuşmasında turizm ve çeşitlerini, gelen turistlerin durumunu ve Dinar’ın turizm açısından avantaj ve dezavantajlarını anlattı.

Belediye Başkanı Mustafa Tarlacı, turizmi ilgilendiren konularda her zaman belediyeden büyük beklentinin olduğunu aktardı. “Belediye olarak bu konuda bir faaliyet içindeyiz. Bakanlıkla ve diğer kuruluşlarla diyalog içindeyiz.” diyen Başkan Tarlacı, “Dinar’a belediye etnografya müzesi açmak için çalışmalarımız başlamıştır. Bunun için gerekli olan bir komisyon kurduk. Ancak bu çalışmaya herkesin gönül vermesi herkes bir taşın altına elini koyması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Mustafa Tarlacı, Dinar Suçıkan Oteli’ni de turizme kazandırmaya çalıştıklarını ifade etti. Tarlacı, oteli çalıştırırken, Dinar Meslek Yüksek Okulu Turizm Bölümü’nün de desteğini beklediklerini söyledi.

Panelde turizm işletmecilerinden Mehmet Akıncı ve Mustafa Acar da, ilçedeki turizm ve Dinar’a gelen turistlerin genel durumları hakkında bilgi verdi. İşletmelerinde satış için standların açılması zor olduğunu aktaran Mustafa Acar, bu zamana kadar gelen turistlerin kandırılarak satış yapılmasının bunun en büyük nedeni olduğunu söyledi.

Acar, “Benim işletmemde nostaljik bir bölümde bazı eserlerimiz sergilenmektedir. Tabii ki bu bölümler verilecek ilgi ve destekle daha geniş hale getirilebilir.” dedi.