Dink cinayetinde sürpriz tanık

Dink cinayetinin önemli tanıklarından biri, Samast'ın yalnız olmadığını söylüyor ve ekliyor: Polis beni hiç aramadı, ya gerçekten örgüt işiyse ve beni ortadan kaldırırlarsa?

Olaydan iki saat sonra canlı yayına katılan bir tanık katili beresine kadar tarif ederken çok önemli bir bilgi verdi: “İkinci bir kişi vardı.” Cinayetten bir gün sonra İstanbul Valisi Muammer Güler açıklama yaparken bu bilgiyi doğrulamadı. İlginç olan cinayetin tanığı gazeteciyi şimdiye kadar Emniyet’ten kimsenin aramamış olması. Samast’ın olaydan önce uçakla İstanbul’a geldiği öne sürülüyor. Samast’a tabanca İstanbul’da mı verildi? Dönüş yolunda cep telefonuyla Yasin Hayal’le konuştuğu söyleniyordu. Oysa Hayal gözaltındaydı. Peki Samast yol boyunca kimlerle konuşmuştu?..

Saat 14.57’ydi
Gazeteci T.E.Y. cinayetin işlendiği 19 Ocak Cuma günü Osmanbey’e doğru yürürken silah sesiyle irkildiğini anlattı: “Sol tarafıma döndüm. Katille yüz yüze geldim. Adam yürürken gülmeye başladı. Bana gülmüyordu. İkinci adama ‘bak yaptım’ der gibi ‘bir iddiayı kazanmış’ gibi gülüyordu. İkinci adam tombul yanaklı, esmer, daha iri yarı, sert ifadeli biriydi. Ateş eden birkaç adım bu adama doğru yürüdü. İkinci kişi köşede, caddeye yakın bir yerde bekliyordu. Silahı yoktu. Katil ona yaklaşınca hiçbir şey konuşmadan sokağa doğru 4-5 adım attılar, sonradan da birlikte koşmaya başladılar. Beyaz bereli olan daha hızlı koşuyordu, öndeydi. Onları gören bir kadın çığlık attı, onlar koşmaya başlayınca birkaç adım peşlerinden koştu. Diğer herkes şoktaydı. Cadde çok boştu. Sadece üç kişi gördük. Bir kadın daha vardı, yaşananları gören. Kadının çığlıklarını duyunca polis arabası, boş caddede geri geri geldi. Cep telefonumun saati 14.57’yi gösteriyordu.”

Tanık, tüm bu ayrıntıları cinayetten iki saat sonra özel bir televizyon kanalında da anlattı. Hatta herkes ‘beyaz şapkalı’ birinden bahsederken o ‘kısa beyaz bere’ dedi. Ancak buna karşın Emniyet tanıkla iletişime geçmedi ve ifadesini almadı. Tanık, “Bu denildiği gibi bir örgüt işiyse ve beni ortadan kaldırırlarsa.. Bunu mu bekliyor polis” diyor.
Samast’ın koşarak gelişini ve sokağı dönmesine tanık olan ismini açıklamak istemeyen bir esnafsa “Bizim dükkânımız katilin saptığı köşede. Arkasında kimse olmadığına eminim. Tabii bir önceki sokaktan sapan biri olduysa bilemem” diye konuşuyor. Ogün Samast’ın saptığı Süleyman Nazif Sokak’tan önce tek sokak var: Matbaacı Osmanbey Sokak.

Bir kadın da görmüştü
Tiyatrocu Orhan Alkaya da olaydan sonra çevredeki esnaftan olayı gören bir kadın olduğunu öğrendiğini ve savcılıktan bir ekibin kadının ifadesini aldığını aktardı: “Ben de yanındaydım. Katil kadını eliyle ittikten sonra önündeki Dink’i vurmuş. Kadın bunu ‘Beni itti. Önümdeki beyin ensesine… tak tak tak’ diye anlattı. Bir kişinin beyaz bereli genci kovaladığını anlattı. Sonradan bu kişinin sivil polis olabileceği söylendi. Ya bu kişi sivil polisti ya da olayda ikinci biri vardı. Kadının anlatımına göre, beyaz berelinin üzerinde bir de beyaz atkı vardı ve cinayetten sonra atkıyı attı. Polisler atkıyı ararken ben de vardım. Çöplere bakmadılar.”
Görgü tanığı kadınsa ‘ikinci kişi var mıydı’ sorusuna ‘abartıyorlar’ yanıtını verdii.

Uçakla mı geldi?
Zanlı Samast’ın birkaç kez uçakla İstanbul’a geldiği iddia edildi. Bilgilere göre, cinayeti işlemek için gelirken de havayolunu kullandı. Samast, uçak yolculuğu sırasında silah bildiriminde bulunmamış. Bu durumda silahı İstanbul’a geldikten sonra edindiği ihtimali beliriyor. Samast’ın Trabzon’a giderken bindiği otobüsteki tanıklar da zanlının sık sık cep telefonuyla konuştuğunu söylemişti. Bu kişinin de Yasin Hayal olduğu ihtimali üzerinde duruluyordu. Ancak Hayal ve azmettici olarak yakalananlar Samast’tan önce gözaltına alınmıştı. Peki Samast yolculuk boyunca kiminle konuştu?
Bu sorular yanıtlanmadan cinayet aydınlanmayacak.