Dink’in cenazesi için de soruşturma!

Şişli Başsavcılığı, Dink'in cenazesinde açılan 'Hepimiz Ermeniyiz' pankartı nedeniyle tertip komitesi ve Şişli Belediye Başkanı Sarıgül hakkında soruşturma başlattı.

Uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in cenazesi için de soruşturma başlatıldı. Şişli Başsavcılığı, Dink’in cenazesinde açılan “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz” pankartları ve aynı şekilde atılan sloganlar nedeniyle soruşturma açtı.
Sinop’ta yerel bir gazetede görev yapan Mete Çağdaş, kamuoyunda tartışma yaratan pankart ve sloganlar nedeniyle bir süre önce Sinop Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Çağdaş, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:
“Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve tertip komitesi, habercilerin huzuruna çıkarak canlı yayında televizyonlardan tüm ülkeye cenazeye davet teklifinde bulunmuşlardır. Buraya kadar her şey doğal ve normal.

Militan cenazesiymiş!
Fakat, televizyonlardan canlı olarak yapılan yayında gördük ki cenazeye katılanlar bir mevtanın toprağa verilmesinden ötürü sanki bir militanın cenazesi toprağa veriliyor tavrı sergilemişlerdir. ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz’ sloganları atılmış ve yazılı pankartlar taşımışlardır. Bu ırkçılık değil midir?
Ayrıca bir adet olsun Türk bayrağı taşınmamış, açılmamış, “Hrant’ın katili 301. madde” yazılı pankartlar taşınmıştır. Yine sloganlar atılarak TCK’ya hakaret edilmiştir. Bunlar yasalara aykırı değil mi? Bir Türk vatandaşı olarak ırk ayrımı yapan, bayrağımı açmayan ve yasalarıma hakaret edilmesine sebep olan başta Sarıgül olmak üzere, tertip komitesinden şikâyetçi ve davacıyım.”
Sinop Başsavcılığı da başlattığı incelemenin ardından suç duyurusu ile ilgili olarak yetkisizlik kararı verdi ve 26 Ocak’ta dosyayı Şişli Başsavcılığı’na gönderdi. Alınan bilgiye göre, Şişli Başsavcılığı da suç duyurusunu dikkate alarak soruşturma başlattı. 2007/7502 hazırlık numarası üzerinden yürütülen soruşturma sonucunda dava açılabileceği gibi takipsizlik kararı da verilebilecek. Savcılık her koşulda pankart ve sloganlarla ilgili olarak görüş belirtmek zorunda kalacak.