Dink’in cenazesine Abdullah Gül katılacak

Şişli'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink'in kilisedeki cenaze törenine devleti temsilen Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül katılacak.

Cenaze hazırlıklarıyla ilgili bilgi veren Ermeni Patrikhanesi Özel Kalem Müdürü Rahip Zakeos, törene çok sayıda siyasi parti temsilcisi, kardeş kilise temsilcileri ve binlerce vatandaşın katılımının beklendiğini söyledi.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in cenazesinin kaldırılacağı Meryem Ana Kilisesi’nde hazırlıklar başladı. Kilise ve patrikhane arasındaki sokağa gazetecilerin görüntü alabilmesi için bir platform kurulurken, cenaze törenine katılacaklarda belli oldu.

Cenaze töreniyle ilgili bilgi veren Ermeni Patrikhanesi Özel Kalem Müdürü Rahip Zakeos, törene devleti temsilen Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün katılacağını söyledi. Siyasi parti temsilcileri ve belediye başkanlarınında törende hazır bulunacağını belirten Zakeos, “İstanbul ve yurtdışındaki kardeş kiliselerden temsilcilerde törene katılacak. Cenazede Ermeni kilisesinin ritüelleri uygulanacak ve çok sayıda dua ile ilahiler okunacak. Bu dualarda Dink’in günahlarının bağışlanması temenni edilecek. Dualar ve ilahinin ardından muhtemelen bir de vaaz olacak. Kilisedeki tören 45 dakika ila 1 saat sürecek. Buradan daha sonra mezarlığa götürülecek burada da 15-20 dakikalık bir tören olacak.” şeklinde konuştu.

Kilisedeki tören sırasında tabutun tam ortada duracağını ve çevresinin çiçeklerle süsleneceğini kaydeden Zakeos, tabutun kapalı olacağını söyledi. Zakeos ayrıca bir soru üzerine, Dink’in tabutunun Türk bayrağını sarılıp sarılmayacağı konusunda bir bilgisi olmadığını ifade etti.

Bu arada, Zakeos törene katılacakların isim listesini de basın mensuplarına dağıttı. Törene Başbakan Yardımcısı Adullah Gül, İstanbul Valisi Muammer Güler, Hollanda ve İngiltere Büyükelçileri, çok sayıda ülke konsolosunun katılması bekleniyor. Ayrıca törene çok sayıda hristiyan din adamı da katılacak. Bu isimler ise şöyle, “Dünya Ermenileri Patriği 2. Karekin’i temsilen Newyork Başpiskoposu Khajag Barsamyan, Romanya ve Bulgaristan Ermenileri Ruhani lideri Başpiskopos Dirayr Mardikyan, Katolik 1. Aram’ı temsilen Bikfaya Ruhban Okulu Müdürü başrahip Şahe Panosyan, Almanya Ruhani lideri başpiskopos Karekin Bekçiyan ve Lübnan başpatrikliğini temsilen bir rahip”