Dink’in katili Ogün Samast’ın kişiliği

Samsun'da yakalananan Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ı AK Parti Kızılcahamam'daki trabzon milletvekilleri de araştırdı. Vekiller ilginç bulgulara ulaştılar.

Samsun Otogarı’nda yakalanan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e yönelik suikastı gerçekleştiren katil zanlısı Ogün Samast’ın Trabzon doğumlu çıkması üzerine AK Parti Kızılcahamam’daki kampında Trabzon milletvekilleri alarma geçti. Vekiller, yaptıkları araştırmada Samast’ın psikopat bir kişiliğe sahip olduğunu ve hap kullandığını saptadılar. Başbakan Erdoğan’ı da bilgilendiren milletvekilleri, “Dört gün önce İstanbul’da dayısının yanına gitmiş. Sürekli Şişli’ye nasıl gidilir diye sormuş” dediler.

Ortaokul mezunu Samast’ın daha önce Akçaabat’a bağlı Çal köyünde yaşayan ailesinini, sel nedeniyle Pelitli beldesindeki afet konutlarına yerleştirildiği öğrenildi. Samast’ın sık sık gittiği Pelitli beldesindeki internet kafelerdeki bilgisayara da incelenmek üzere el konuldu.

Rahip cinayeti gibi

Dink’e yönelik suikast girişiminin, bir süre önce yine Trabzon’da gerçekleştirilen Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi Andrea Santoro’nun öldürülmesiyle benzerlik taşıdığı ortaya çıktı. 5 Şubat 2006’da kilisenin önünde öldürülen Santoro’nun katil zanlısı olarak 17 yaşındaki O.A. adlı genç yakalanmış, zanlı görüşleri nedeniyle Santoro’yu öldürdüğünü açıklamıştı.

Futbol oynamış

Samast’ın (17), Trabzon’da 2. Amatör Küme Takımı Yenipelitlispor’da bir süre futbol oynadığı öğrenildi. Kulübün 17 Eylül 2004 tescil tarihli lisans ile kadrosunda bulundurduğu Ogün Samast’ın, daha sonra disiplinsiz davranışları nedeniyle takımdan gönderdiği öğrenildi.