Dink’in müslüman hemşehrileri kilisede

Malatya Çarmuzu Kaynarca Mahallesi Tepebaşı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Hrant Dink'in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi'nde 18. yüzyıldan kalma Ermeni Taşhoron Kilisesi'ni restore edecekler.

Malatya Çarmuzu Kaynarca Mahallesi Tepebaşı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Hrant Dink’in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi’nde 18. yüzyıldan kalma Ermeni Taşhoron Kilisesi’ni restore etmek için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurdu.

Çarmuzu Kaynarca Mahallesi Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Latif Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009’un başından beri kilisenin restore edilmesi yönünde karar aldıklarını, konuyu sivil toplum örgütleri ve kentte yaşayan gayrimüslimlerle de paylaştıklarını belirterek, herkesin ibadet özgürlüğüne sahip olması gerektiğini söyledi.

Dinler arası hoşgörü ve diyalog olması gerektiği fikrinden yola çıktıklarını ifade eden Yıldırım, Avrupa’da çok sayıda cami bulunduğuna işaret ederek karşılıklı hoşgörünün önemine işaret etti.

Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Ermeni kilisesinin yaklaşık 280 yıllık olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Osmanlı döneminde yapılan kilisenin aynı zamanda o dönemdeki hoşgörü ve inanç özgürlüğünün de göstergesi olduğunu söyledi.

Çarmuzu’da yıkılmakta olan bir caminin yeniden yapılması için kurulan bir dernek olduğunu aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

”Çavuşoğlu’nda yıkılmakta olan ve aynı zamanda da tarihi bir eser özelliği taşıyan Ermeni kilisesi var. Kilise Osmanlı döneminde inşa edilmiş. Bu da ne kadar hoşgörülü ve inanç özgürlüğünün olduğu bir kültürden geldiğimizi gösteriyor. O zaman insanlar bir arada yaşıyor, ibadetlerini özgürce yapıyorlardı. Bu, bugün de oluyor ve olmalı da. Kültür Turizm İl Müdürlüğü aracılığıyla Bakanlığa müracaatımızı yaptık. Şu aşamada önümüzde bir engel görünmüyor. Sivas Koruma Kurulu’nun da gözetiminde önce kilisenin kapısı açılacak ve restore bedeli çıkarılacak, ardından çalışmalar başlayacak. Restorasyon Malatya Belediyesinin desteği ile yapılacak.”

RESTORASYON PROJESİ KORUMA KURULUNA GÖNDERİLDİ

Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu da derneğin gönüllü olarak kilisenin restorasyonu için kendilerine başvurduğunu belirtti.

Kilisenin yerinin üçte birinin belediyeye, üçte ikisinin ise Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait olduğunu dile getiren Kabahasanoğlu, şu bilgileri verdi:

”Kilisenin restorasyonu için Müze Müdürümüz gerekli çalışmalarını dosya halinde müdürlüğümüze sundu. Biz de Bakanlığımıza konuyla ilgili yazışmalarımızı yaptık. Sonuç raporu hazırlandı. Sonuç raporunda belediyeye ait olan kilisenin yerinin üçte birinin kesinlikle devredilmesi gerekiyor. Ayrıca projeyi Sivas Bölge Kuruluna gönderdik. Projenin kurul tarafından kabul görmesi ve belediyenin hissesini devretmesiyle adı geçen dernek ya da bir başka dernek tarafından kilise restore edilebilecek.”

Belediyeden gelecek cevapla durumu yeniden değerlendireceklerini ifade eden Kabahasanoğlu, ”Kent içinde duran kilisenin taş ve duvarlarının sağlıklı olduğunun farkındayız. Restorasyonun yapımının çok kolay olduğunu da biliyoruz. Umarım kent merkezindeki kilise, diğer tarihi eserler gibi aslına uygun onarılır. Bununla ilgili takiplerimizi sürdürüyoruz” dedi.

DİNK DE RESTORE EDİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

İstanbul’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki kilisenin, 18. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

Zaman içinde kilisenin ahşap kubbesi çömüş ve içindeki kitabeler okunmayacak hale gelmiş. Daha fazla zarar görmemesi için binanın kapısı ve pencereleri taşlarla örülmüş. Doğduğu mahalleyi 2002’de ziyaret eden Hrant Dink, kiliseyi de ziyaret ederek, restore edilmesi gerektiğini söylemişti.